• Wirus Zika jest w Europie, ale nie ma warunków do rozprzestrzeniania.

  Eksperci o wirusie Zika na specjalnym posiedzeniu Polskiego Towarzystwa Wirusologicznego. Potwierdzili w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego, że Zika przenoszony przez komary dotarł do Europy, ale uspokoili, że nie ma tu warunków do rozprzestrzeniania się.

 • Zaufanie do lekarza jest podstawą skutecznego leczenia

  Lekarzowi trzeba ufać - to klucz do sukcesu! W Polsce jednak są z tym problemy.

 • Pielęgniarki kontra ratownicy medyczni

  Takie tarcia są efektem znowelizowanej ustawy o Ratownictwie Medycznym. Pielęgniarki sprzeciwiają się zastępowaniu ich na oddziałach szpitalnych ratownikami. A umożliwia to projekt rozporządzenia - który jest obecnie w trakcie konsultacji społecznych.

 • Pożyteczne nanocząstki opatentowane w Polsce

  Jest sposób na tańsze, szybsze i łatwiejsze niż dotychczas oddzielanie chorobotwórczych drobnoustrojów od środowiska. Opatentowali go naukowcy z Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu w Białymstoku.

 • Grypa! Nadal warto się szczepić!

  "To już koniec sezonu." "Już jest po zimie, nie ma sensu." "Już połowa lutego, już jest za późno." Takie głosy słyszymy na temat szczepienia przeciw grypie w tej chwili. To nieprawda! Na szczepienia nie jest za późno!

 • Rozwijamy Sieć dla Zdrowia!

  Działalność Sieci dla Zdrowia została zainaugurowana w czerwcu 2015 roku podczas I warsztatu z cyklu "Zdrowe Pobudki" w Warszawie. Jej pomysłodawcą jest Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Projekt skierowany jest do wszystkich organizacji pacjenckich działających w Polsce.

 • Portrety liderów

  Podczas X Forum Liderów Organizacji Pacjentów, które odbyło się w zeszłym tygodniu robiliśmy zdjęcia portretowe naszym uczestnikom.

 • Nigdy się nie poddawaj.

  Sanoccy łucznicy wspierają osoby chore onkologicznie. Nakręcili spot “Nigdy się nie poddawaj”, w którym przekonują, że razem łatwiej pokonać chorobę. Okazją był powrót grupy wsparcia “Rozmowy bez tabu”, której inicjatorem jest sanockie stowarzyszenie Sanitas.

 • Finał konkursu "Szkoły z pompą! na rzecz osób z MPD"

  Zespół Szkół w Wodyniach zwyciężył w konkursie „Szkoły z pompą! na rzecz osób z MPD”, będącego elementem kampanii edukacyjnej Żyj z pompą! Nagrodę główną – trening siatkówki z Piotrem Gruszką – uczniowie wywalczyli wspólnie z mieszkańcami i nauczycielami Wodyń.

 • X FORUM LIDERÓW ORGANIZACJI PACJENTÓW

  W poniedziałek 8.02 br. w Warszawie, w ramach obchodów Światowego Dnia Chorego, około 170 przedstawicieli organizacji pacjentów z całej Polski spotkało się z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia – Jarosławem Pinkasem, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Zdrowia oraz Piotrem Warczyńskim Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Zdrowia, aby rozmawiać na temat najważniejszych potrzeb i problemów polskich pacjentów.

 • Wirus Zika niepokoi już nie tylko w Ameryce Południowej

  Wirus Zika niepokoi coraz bardziej. Są pierwsze przypadki przeniesienia go drogą płciową oraz przez transfuzję krwi. Na podstawie tych doniesień nie można jednak stwierdzić, że są to nowe drogi zakażenia. Do tej pory uważano, że Zika można się zarazić tylko poprzez ukąszenie tropikalnego tygrysiego komara, który w Polsce nie występuje.

 • Terapia SM w Polsce krytykowana przez ekspertów

  W Polsce za późno zaczynamy leczyć chorych na stwardnienie rozsiane. Nieefektywnie wydajemy pieniądze - mamy gorsze wyniki terapii niż w innych krajach – alarmują eksperci. Oceniają, że przez to młodzi pacjenci szybciej stają się niepełnosprawni.

 • Grypa znów zaatakuje! Zaszczep się!

  Grypa wkrótce zaatakuje! Przed nami szczyt zachorowań - ostrzegają eksperci.

 • Polskie Towarzystwo Onkologiczne postuluje poprawę leczenia chorych na raka jajnika w Polsce

  Światowy Dzień Walki z Rakiem (World Cancer Day) jest obchodzony już po raz szesnasty. Ustanowiony w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu, ma przypominać o zagrożeniu, jakie stanowią choroby onkologiczne i mobilizować systemy ochrony zdrowia do podejmowania stosownych działań prewencyjnych i naprawczych.

 • Warszawski konkurs dla organizacji pozarządowych

  Do 12 lutego trwają zgłoszenia do konkursu na najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową, organizowanego przez miasto stołeczne Warszawa.

 • "Życie jest fajne" - wyjątkowa kawiarnia w Warszawie

  Na warszawskiej Ochocie, przy Grójeckiej 68 powstaje niezwykła kawiarnia o optymistycznej nazwie "Życie jest fajne". Będzie to klubokawiarnia, gdzie pracę znajdą autystycy.

 • Raport na temat wizerunku polskiej medycyny

  Jak wynika z raportu „Internet + Pacjent = Diagnoza?” opracowanego przez Procontent Communication Polacy darzą zaufaniem małe gabinety lekarskie oraz lekarzy pierwszego kontaktu w większym stopniu niż pozostałe instytucje opieki zdrowotnej. Znaczna liczba badanych (40 proc.) nie wymienia żadnej z wymienionych placówek jako godną zaufania.

 • Edukacja w cukrzycy – brakujące ogniwo do osiągnięcia pełnego sukcesu terapeutycznego.

  Aż 99% pielęgniarek jest przekonanych o tym, że edukacja diabetologiczna ma realny wpływ na wyniki zdrowotne i jakość życia osób chorujących na cukrzycę.

 • Depresja to nie słuchanie smutnej muzyki

  "Zjawia się po cichu. Jest jak ból głowy. Mówisz sobie, że to chwilowe. Walczysz, próbując każdego dnia dawać przedstawienie. To kosztuje coraz więcej..."

 • Schizofrenia. Choroba ludzi młodych

  Są młodzi, bezrobotni, niesamodzielni i praktycznie bez perspektyw na normalne życie społeczne. Większość (85%) nie pracuje, a ponad 1/2 jest na rencie, obciążając średnio około 10 osób z najbliższego otoczenia. Taki obraz pacjentów ze schizofrenią wyłania się z raportu „Schizofrenia. Rola opiekunów w kierowaniu współpracy” .