• Ruszyły zgłoszenia do Nagrody Św. Kamila 2016

    Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej - organizator konkursu Nagród Św. Kamila 2016 zaprasza do wysyłania zgłoszeń do tegorocznej edycji konkursu.

  • CUKRZYCA 2025

    poniedziałek 16.11 br. w Warszawie w Teatrze Polskim, w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, przedstawiciele organizacji diabetologicznych i eksperci przedstawili dokument „Cukrzyca 2025. Strategia prewencji i leczenia cukrzycy w Polsce”.

  • Słodki drań w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą

    W poniedziałek 16.11 br. na deskach Teatru Polskiego (Scena Kameralna) w Warszawie odbyła się warszawska premiera sztuki teatralnej „Słodki Drań” autorstwa Jan Jakuba Należytego. Historia światowej sławy dyrygenta, który nie może poradzić sobie z cukrzycą, została pokazana w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą.

  • Książeczka Zdrowia Dziecka

    Minister zdrowia podpisał rozporządzenie wprowadzające Książeczkę Zdrowia Dziecka. Jest to dokument najmłodszych pacjentów, w którym będą zamieszczone informacje o przebytych chorobach i szczepieniach.

  • Konstanty Radziwiłł będzie ministrem zdrowia w rządzie PiS

    Był prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej przez dwie kadencje i doskonale zna system - podkreśla doktor Konrad Pszczołowski, ekspert z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  • Zmiany w pakiecie onkologicznym

    Wchodzą w życie zmiany w pakiecie onkologicznym. To efekt pracy zespołu ekspertów pod kierownictwem doktora Zbigniewa Pawłowicza. Na początku października minister zdrowia podpisał dwa rozporządzenia w tej sprawie.

  • Coraz trudniej oddychać w miastach

    W wielu miastach Polski, szczególnie na Śląsku i w Krakowie, przekroczone są normy zanieczyszczenia powietrza. Źródłem szkodliwych pyłów są: przemysł, komunikacja, a obecnie również domowe piece i kotłownie.

  • Jakie są marzenia rodziców autystycznych dzieci?

    Poznaliśmy marzenia rodziców autystycznych dzieci. Wypisali je na transparentach o nosili w centrum Warszawy.

  • Coraz więcej chorych na POCHP

    Na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc choruje co 10-ty Polak powyżej 40. roku życia. Lekarze szacują, że cierpi na nią ponad 2 miliony osób w naszym kraju.

  • Brakuje szczepionek przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi

    Główny Inspektorat Sanitarny potwierdził, że brakuje szczepionek przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi.

  • Problem udarów mózgu coraz bardziej istotny w Polsce i Europie

    Według World Stroke Organization udar mózgu wystąpi u jednej na sześć osób w ciągu życia. Niewłaściwa dieta, styl życia, bagatelizowanie ryzyka związanego z chorobami takimi jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i migotanie przedsionków, a także postępujące starzenie się populacji oraz zwiększające się koszty opieki nad pacjentami po udarze stanowią istotny problem społeczny i ekonomiczny w Polsce i Europie.

  • Darmowe konsultacje dla diabetyków

    Masz wątpliwości jak przygotować posiłek zgodnie z dietą cukrzycową? Nie wiesz jak prawidłowo obliczyć wymienniki WW i WBT?

  • Raport "Brain health: Time matters in multiple sclerosis"

    Szybka diagnoza i leczenie to podstawa dla chorych na stwardnienie rozsiane. Opóźnienia powodują u nich bezpowrotną utratę tkanki nerwowej mózgu oraz rozwój niepełnosprawności - podkreślają autorzy nowego międzynarodowego raportu pt. "Brain health: Time matters in multiple sclerosis".

  • Raport Fundacji Rodzić po Ludzku

    Średnio 4 tygodnie oczekiwania na wizytę u ginekologa. Raport Fundacji Rodzić po Ludzku wskazuje, że stan opieki nad ciężarnymi w Polsce pozostawia wiele do życzenia.

  • Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa

    Z powodu zakrzepicy umiera co czwarta osoba. To wyjątkowo groźna i podstępna choroba, z której większość osób nie zdaje sobie sprawy - podkreślono na wtorkowej konferencji "Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa - niedoceniany problem".

  • Neurony odpowiadają za ataki migreny

    Neurony odpowiadają za ataki migreny - informuje New Scientist. Naukowcy odkryli, że może ją wywoływać działający głęboko w mózgu peptyd, który pobudza neurony odpowiedzialne za bodźce czuciowe dotyczące twarzy.

  • Światowy Dzień Wzroku

    Światowy Dzień Wzroku obchodziliśmy 8 października. To wydarzenie promujące wiedzę na temat schorzeń narządu wzroku i upowszechniające profilaktykę, nie zawsze docenianą w społeczeństwie - zaznacza Ministerstwo Zdrowia w specjalnej na ten dzień informacji.

  • Odchudzanie zaczyna się w głowie

    Naukowcy z Uniwersytetu Adelajdy w Australii sugerują, że osoby walczące z nadwagą lub otyłością powinny najpierw popracować nad swoim samopoczuciem, a dopiero potem rozpocząć pracę nad utratą wagi.

  • Światowy Dzień Reumatyzmu

    12 października obchodzony jest Światowy Dzień Reumatyzmu. Z tej okazji Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji wraz z partnerami przygotował na piątek (9 października) szereg atrakcji dla chorych i ich rodzin.

  • Brakuje reumatologów

    Brakuje reumatologów, za kilka lat możemy mieć poważny problem, bo wielu lekarzy odejdzie na emeryturę. To wnioski specjalistów przekazane na konferencji prasowej w Warszawie zorganizowanej z okazji przypadającego 12 października Światowego Dnia Reumatyzmu.