• Ruszyły zgłoszenia do Nagrody Św. Kamila 2016

  Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej - organizator konkursu Nagród Św. Kamila 2016 zaprasza do wysyłania zgłoszeń do tegorocznej edycji konkursu.

 • CUKRZYCA 2025

  poniedziałek 16.11 br. w Warszawie w Teatrze Polskim, w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, przedstawiciele organizacji diabetologicznych i eksperci przedstawili dokument „Cukrzyca 2025. Strategia prewencji i leczenia cukrzycy w Polsce”.

 • Słodki drań w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą

  W poniedziałek 16.11 br. na deskach Teatru Polskiego (Scena Kameralna) w Warszawie odbyła się warszawska premiera sztuki teatralnej „Słodki Drań” autorstwa Jan Jakuba Należytego. Historia światowej sławy dyrygenta, który nie może poradzić sobie z cukrzycą, została pokazana w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą.

 • Książeczka Zdrowia Dziecka

  Minister zdrowia podpisał rozporządzenie wprowadzające Książeczkę Zdrowia Dziecka. Jest to dokument najmłodszych pacjentów, w którym będą zamieszczone informacje o przebytych chorobach i szczepieniach.

 • Konstanty Radziwiłł będzie ministrem zdrowia w rządzie PiS

  Był prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej przez dwie kadencje i doskonale zna system - podkreśla doktor Konrad Pszczołowski, ekspert z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 • Zmiany w pakiecie onkologicznym

  Wchodzą w życie zmiany w pakiecie onkologicznym. To efekt pracy zespołu ekspertów pod kierownictwem doktora Zbigniewa Pawłowicza. Na początku października minister zdrowia podpisał dwa rozporządzenia w tej sprawie.

 • Coraz trudniej oddychać w miastach

  W wielu miastach Polski, szczególnie na Śląsku i w Krakowie, przekroczone są normy zanieczyszczenia powietrza. Źródłem szkodliwych pyłów są: przemysł, komunikacja, a obecnie również domowe piece i kotłownie.

 • Jakie są marzenia rodziców autystycznych dzieci?

  Poznaliśmy marzenia rodziców autystycznych dzieci. Wypisali je na transparentach o nosili w centrum Warszawy.

 • Coraz więcej chorych na POCHP

  Na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc choruje co 10-ty Polak powyżej 40. roku życia. Lekarze szacują, że cierpi na nią ponad 2 miliony osób w naszym kraju.

 • Brakuje szczepionek przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi

  Główny Inspektorat Sanitarny potwierdził, że brakuje szczepionek przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi.

 • Problem udarów mózgu coraz bardziej istotny w Polsce i Europie

  Według World Stroke Organization udar mózgu wystąpi u jednej na sześć osób w ciągu życia. Niewłaściwa dieta, styl życia, bagatelizowanie ryzyka związanego z chorobami takimi jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i migotanie przedsionków, a także postępujące starzenie się populacji oraz zwiększające się koszty opieki nad pacjentami po udarze stanowią istotny problem społeczny i ekonomiczny w Polsce i Europie.

 • Darmowe konsultacje dla diabetyków

  Masz wątpliwości jak przygotować posiłek zgodnie z dietą cukrzycową? Nie wiesz jak prawidłowo obliczyć wymienniki WW i WBT?

 • Raport "Brain health: Time matters in multiple sclerosis"

  Szybka diagnoza i leczenie to podstawa dla chorych na stwardnienie rozsiane. Opóźnienia powodują u nich bezpowrotną utratę tkanki nerwowej mózgu oraz rozwój niepełnosprawności - podkreślają autorzy nowego międzynarodowego raportu pt. "Brain health: Time matters in multiple sclerosis".

 • Raport Fundacji Rodzić po Ludzku

  Średnio 4 tygodnie oczekiwania na wizytę u ginekologa. Raport Fundacji Rodzić po Ludzku wskazuje, że stan opieki nad ciężarnymi w Polsce pozostawia wiele do życzenia.

 • Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa

  Z powodu zakrzepicy umiera co czwarta osoba. To wyjątkowo groźna i podstępna choroba, z której większość osób nie zdaje sobie sprawy - podkreślono na wtorkowej konferencji "Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa - niedoceniany problem".

 • Neurony odpowiadają za ataki migreny

  Neurony odpowiadają za ataki migreny - informuje New Scientist. Naukowcy odkryli, że może ją wywoływać działający głęboko w mózgu peptyd, który pobudza neurony odpowiedzialne za bodźce czuciowe dotyczące twarzy.

 • Światowy Dzień Wzroku

  Światowy Dzień Wzroku obchodziliśmy 8 października. To wydarzenie promujące wiedzę na temat schorzeń narządu wzroku i upowszechniające profilaktykę, nie zawsze docenianą w społeczeństwie - zaznacza Ministerstwo Zdrowia w specjalnej na ten dzień informacji.

 • Odchudzanie zaczyna się w głowie

  Naukowcy z Uniwersytetu Adelajdy w Australii sugerują, że osoby walczące z nadwagą lub otyłością powinny najpierw popracować nad swoim samopoczuciem, a dopiero potem rozpocząć pracę nad utratą wagi.

 • Światowy Dzień Reumatyzmu

  12 października obchodzony jest Światowy Dzień Reumatyzmu. Z tej okazji Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji wraz z partnerami przygotował na piątek (9 października) szereg atrakcji dla chorych i ich rodzin.

 • Brakuje reumatologów

  Brakuje reumatologów, za kilka lat możemy mieć poważny problem, bo wielu lekarzy odejdzie na emeryturę. To wnioski specjalistów przekazane na konferencji prasowej w Warszawie zorganizowanej z okazji przypadającego 12 października Światowego Dnia Reumatyzmu.