Grypa! Nadal warto się szczepić!

„To już koniec sezonu.” „Już jest po zimie, nie ma sensu.” „Już połowa lutego, już jest za późno.” Takie głosy słyszymy na temat szczepienia przeciw grypie w tej chwili. To nieprawda! Na szczepienia nie jest za późno!

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH apeluje, aby się szczepić, a do chorych – o rozwagę. Grypa szaleje: w ostatnim tygodniu wzrosła liczba zachorowań na tego typu infekcje. W ciągu ostatnich 7 dni zarejestrowano ponad 210 tysięcy chorych  i 14 zgonów z tego powodu. Jest to o 60 tysięcy chorych więcej niż przed tygodniem, a liczba zgonów podwoiła się.

Według Moniki Wróbel – Harmas – rzeczniczki Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH szczyt zachorowań na grypę jeszcze przed nami. Trudna sytuacja może potrwać do końca marca. Osoby chore powinny pozostawać w domu, aby nie zarażać osób zdrowych. Jednocześnie zaznaczyła, że powikłania pogrypowe mogą być bardzo groźne i mogą prowadzić do śmierci.

Wirus grypy wykrywany u chorych jest w składzie tegorocznej szczepionki, dlatego – według ekspertów – jest ona skuteczną formą profilaktyki.