Dobra wiadomość dla rodziców – szczepienie na pneumokoki będzie za darmo!

Pneumokoki znajdą się w kalendarzu szczepień. Czyli rodzice nic za nie nie zapłacą od stycznia przyszłego roku. Szczepienie będzie refundowane. Projekt rozporządzenia w tej sprawie jest obecnie w konsultacjach społecznych.

Resort zdrowia planuje zapobiegać groźnym zakażeniom bakteryjnym u dzieci wywołującym, między innymi, zapalenie płuc, ucha, oskrzeli, zatok oraz sepsę. Minister Konstanty Radziwiłł poinformował, że resort chce, aby ta szczepionka była finansowana ze środków budżetowych. Zaznaczył, że takie są plany, aby w ten sposób zrobić krok w zwiększaniu nakładów na służbę zdrowia.

Profesor Andrzej Zieliński z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH jest zdania, że szczepienie dzieci przeciwko pneumokokom zabezpieczy też osoby starsze przed groźnymi infekcjami. Tłumaczy, że mniej infekcji tego typu u dzieci oznacza zmniejszenie liczby osób, które zakażają innych.

Zakażenie paciorkowcami jest groźne nie tylko u dzieci ale również u osób w podeszłym wieku, u których zapalenie płuc często kończy się śmiercią.

Od dawna specjaliści apelowali o wprowadzenie szczepionki przeciwko pneumokokom do kalendarza obowiązkowych szczepień.

 

IAR