-
Neurony odpowiadają za ataki migreny
Neurony odpowiadają za ataki migreny - informuje New Scientist. Naukowcy odkryli, że może ją wywoływać działający głęboko w mózgu peptyd, który pobudza neurony odpowiedzialne za bodźce czuciowe dotyczące twarzy.
-
Światowy Dzień Wzroku
Światowy Dzień Wzroku obchodziliśmy 8 października. To wydarzenie promujące wiedzę na temat schorzeń narządu wzroku i upowszechniające profilaktykę, nie zawsze docenianą w społeczeństwie - zaznacza Ministerstwo Zdrowia w specjalnej na ten dzień informacji.
-
Odchudzanie zaczyna się w głowie
Naukowcy z Uniwersytetu Adelajdy w Australii sugerują, że osoby walczące z nadwagą lub otyłością powinny najpierw popracować nad swoim samopoczuciem, a dopiero potem rozpocząć pracę nad utratą wagi.
-
Światowy Dzień Reumatyzmu
12 października obchodzony jest Światowy Dzień Reumatyzmu. Z tej okazji Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji wraz z partnerami przygotował na piątek (9 października) szereg atrakcji dla chorych i ich rodzin.
-
Brakuje reumatologów
Brakuje reumatologów, za kilka lat możemy mieć poważny problem, bo wielu lekarzy odejdzie na emeryturę. To wnioski specjalistów przekazane na konferencji prasowej w Warszawie zorganizowanej z okazji przypadającego 12 października Światowego Dnia Reumatyzmu.
-
Badanie krwi pozwala wykluczyć zawał
Badanie krwi pozwala szybko potwierdzić lub wykluczyć zawał. Nowy test może zmniejszyć o ponad połowę liczbę pacjentów niepotrzebnie przyjętych do szpitali - informuje „Lancet”.
-
Szansa dla pacjentów z AMD
Jest nowa szansa dla pacjentów chorych na wysiękowe zwyrodnienie plamki żółtej w oku związane z wiekiem (AMD).
-
Protesty ratowników medycznych i pracowników służby zdrowia
Związkowcy z ”Solidarności” będą protestować. Ratownicy medyczni i inni pracownicy służby zdrowia zbiorą się w poniedziałek (12 października) w Warszawie przed gmachem Ministerstwa Zdrowia.
-
Schizofrenia. Rola opiekunów w kierowaniu współpracy
Pomimo młodego wieku (43 lata) większość (85%) osób ze zdiagnozowaną schizofrenią nie pracuje, a ponad połowa jest na rencie. Koszty ponoszone przez Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w związku ze schizofrenią wyniosły w 2014 roku ponad 1,11 mld zł.
-
Leki z marihuaną
Leki z marihuaną muszą być bezpieczne i skuteczne. Jeśli będą pozytywnie ocenione przez fachowców, poprzedzone badaniami klinicznymi, to nie widzę żadnych przeszkód, żeby wprowadzić je do obrotu - zapewniła premier Ewa Kopacz pytana o rozwiązania systemowe dot. leków z medyczną marihuaną.
-
Nobel z chemii - za mechanizmy naprawiania uszkodzeń DNA przez komórki
Tegoroczny Nobel z chemii - za mechanizmy naprawiania uszkodzeń DNA przez komórki. One mogą dać postęp w walce z nowotworami. Laureatami zostali Tomas Lindahl, Paul Modrich i Aziz Sancar.
-
Medyczny Nobel przyznany!
Medyczny Nobel przyznany! To nagroda do podziału: dla Williama C. Campbella i Satoshi Omury, którzy przyczynili się do leczenia takich chorób jak słoniowacizna oraz dla Youyou Tu za zwalczanie malarii.
-
NFZ zapłaci kardiologom i geriatrom
NFZ zapłaci kardiologom i geriatrom za konsultowanie pacjenta przez telefon lub Internet. Narodowy Fundusz Zdrowia tworzy podstawy prawne funkcjonowania telemedycyny.
-
Zaszczep się wiedzą
"Zaszczep się wiedzą" - rusza kampania walcząca z mitami o szczepieniach. Rodzice często podejmują decyzje na podstawie niezweryfikowanych naukowo informacji. Problem jest coraz poważniejszy, każdego roku wzrasta liczba nieszczepionych dzieci.
-
W listopadzie będą poprawki do pakietu onkologicznego
W listopadzie będą poprawki do pakietu onkologicznego. Reformujące rozporządzenia są na etapie konsultacji – informuje Gazetę Wyborczą wiceminister zdrowia Piotr Warczyński.
-
Grypa w Polsce
Grypa w Polsce! W środę 30.09 zanotowano pierwszy przypadek grypy sezonowej. Zachorowało dwuletnie dziecko - poinformowała dyrektor Krajowego Ośrodka Grypy, prof. Lidia Brydak.
-
Nie chodzi o drożdżówki, tylko o zdrowie dzieci.
Nie chodzi o drożdżówki, tylko o zdrowie dzieci! Minister zdrowia zabiera głos w sprawie asortymentu szkolnych sklepików.
-
Światowy Dzień Onkologii
W niedzielę, 4 października obchodziliśmy Światowy Dzień Onkologii. To dobra okazja, żeby przedstawić najważniejsze wyzwania dla polskiej onkologii.
-
Witamina D zapobiega utracie masy mięśniowej po menopauzie
Witamina D zapobiega utracie masy mięśniowej po menopauzie. Brazylijscy naukowcy twierdzą, że może utrzymywać dobrą kondycję pań nawet 12 lat po menopauzie. Badacze poinformowali o tym podczas dorocznego zjazdu North American Menopause Society w Las Vegas.
-
Niewielkie zmiany w sprawie jedzenia w szkołach
Możliwe są niewielkie zmiany w sprawie jedzenia w szkołach. Po 6 października minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska i minister zdrowia Marian Zembala przeanalizują postulaty zgłaszane przez dyrektorów szkół i przedszkoli w związku z wprowadzeniem w placówkach zakazu sprzedawania i podawania "śmieciowego" jedzenia.