Grypa w Polsce

Grypa w Polsce! W środę 30.09 zanotowano pierwszy przypadek grypy sezonowej. Zachorowało dwuletnie dziecko – poinformowała dyrektor Krajowego Ośrodka Grypy, prof. Lidia Brydak.

Specjalista wyjaśnia, że to nie świadczy jeszcze o epidemii. Szczyt zachorowań zwykle przypada w naszym kraju na późniejszy okres, najczęściej od stycznia do marca.

Profesor przypomina o potrzebie szczepień, przeciwko grypie można szczepić dzieci już powyżej szóstego miesiąca życia.

– Niestety, rodzice nie biorą odpowiedzialności za swoje dzieci i nie szczepią ich przeciwko grypie. W naszym kraju przeciwko tej chorobie szczepionych jest zaledwie 0,5 proc. dzieci do 4. roku życia – dodaje prof. Brydak. Przyznaje, że krąży wiele mitów na temat szczepień przeciwko grypie. Jednym z najczęściej powtarzanych jest ten, że ktoś zachorował na grypę po tym jak się zaszczepił.

– Szczepienia przeciwko grypie rekomendują wszystkie towarzystwa medyczne na świecie, zarówno pediatryczne, kardiologiczne, diabetologiczne, jak i onkologiczne i wiele innych, ponieważ chronią one przed poważnymi powikłaniami, grożącymi nawet zgonem – przypomina prof. Brydak.

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie wynika, że w sezonie 2014/2015 z powodu grypy zmarło w Polsce 11 osób. – To niemożliwe, z całą pewnością grypa uśmierciła wtedy znacznie więcej Polaków – zmarli w wyniku powikłań – przekonuje prof. Brydak