Nobel z chemii – za mechanizmy naprawiania uszkodzeń DNA przez komórki

Tegoroczny Nobel z chemii – za mechanizmy naprawiania uszkodzeń DNA przez komórki. One mogą dać postęp w walce z nowotworami. Laureatami zostali Tomas Lindahl, Paul Modrich i Aziz Sancar.

– Zasługą tegorocznych noblistów w dziedzinie chemii, jest poznanie różnych mechanizmów naprawy DNA – powiedziała PAP prof. Ewa Bartnik, genetyk Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Jak podkreśliła, każdy z tych naukowców badał inny sposób naprawy materiału genetycznego.

Specjalistka zwraca uwagę, że nieprawidłowości w naprawie DNA sprzyjają powstawaniu różnych chorób, zarówno schorzeń dziedzicznych, jak i nowotworów. Wiele chorób częściej występuje u osób starszych, ponieważ w ich komórkach słabsze są mechanizmy naprawcze i częściej powstają błędy w DNA Prof. Jan Lubiński podkreśla, że zaburzenia genetyczne mają kluczowe znaczenie dla powstawania różnego typu chorób nowotworowych. Wszystko zaczyna się od protoonkogenów, czyli genów, które na skutek mutacji mogą się przekształcić w onkogeny, fragmenty DNA mogące wywołać raka.