• Zaszczep się wiedzą

    Rusza kampania edukacyjna o szczepionkach "Zaszczep się wiedzą". Organizatorzy i eksperci uważają, że rosnąca liczba nieszczepionych dzieci grozi powrotem takich chorób jak krztusiec, odra i polio. Chcą więc przekazywać rzetelną wiedzę o szczepionkach i przeciwdziałać mitom dotyczącym szczepień, takim jak np. rzekome powodowanie przez nie autyzmu.

  • Neurony odpowiadają za ataki migreny

    Neurony odpowiadają za ataki migreny - informuje New Scientist. Naukowcy odkryli, że może ją wywoływać działający głęboko w mózgu peptyd, który pobudza neurony odpowiedzialne za bodźce czuciowe dotyczące twarzy.

  • Jak działa zdrowy człowiek. Kampania Ministerstwa Zdrowia

    Wystartowała ogólnopolska kampania społeczna, której celem jest zachęcanie do zdrowego trybu życia i profilaktyki prozdrowotnej. Akcja związana jest z przyjęciem przez Sejm ustawy o zdrowiu publicznym. Czy jako społeczeństwo jesteśmy zdrowi? Czy zdrowi są ludzie z naszego miasta, miasteczka, czy wsi… naszej rodziny, szkoły lub pracy? Czy wiemy, jak duży wpływ mamy sami na nasze zdrowie? Te pytania tylko z pozoru wydają się trudne. Rozwiązania, tak samo jak działania mogące poprawić naszą witalność - są bardzo proste.

  • Warsztaty psychoedukacyjne dla osób chorych na nowotwory i ich bliskich

    Warszawskie Centrum Psychoonkologii w listopadzie i grudniu br. organizuje cykl warsztatów psychoedukacyjnych dla rodziców i opiekunów małych dzieci (0-6 lat) poświęconych problemowi rozmowy z dzieckiem w sytuacji kiedy rodzic/opiekun ma raka.

  • Pobudka dla ducha dla organizacji zrzeszonych w Sieci dla Zdrowia.

    9 października w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu Zdrowe Pobudki. Trzeci warsztat poświęcony był psychologii pracy. Warsztaty poświęcone były sposobom radzenia sobie ze stresem związanym z pracą w organizacjach pacjenckich.

  • Światowy Dzień Wzroku

    Światowy Dzień Wzroku obchodziliśmy 8 października. To wydarzenie promujące wiedzę na temat schorzeń narządu wzroku i upowszechniające profilaktykę, nie zawsze docenianą w społeczeństwie - zaznacza Ministerstwo Zdrowia w specjalnej na ten dzień informacji.

  • Odchudzanie zaczyna się w głowie

    Naukowcy z Uniwersytetu Adelajdy w Australii sugerują, że osoby walczące z nadwagą lub otyłością powinny najpierw popracować nad swoim samopoczuciem, a dopiero potem rozpocząć pracę nad utratą wagi.

  • Światowy Dzień Reumatyzmu

    12 października obchodzony jest Światowy Dzień Reumatyzmu. Z tej okazji Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji wraz z partnerami przygotował na piątek (9 października) szereg atrakcji dla chorych i ich rodzin.

  • Brakuje reumatologów

    Brakuje reumatologów, za kilka lat możemy mieć poważny problem, bo wielu lekarzy odejdzie na emeryturę. To wnioski specjalistów przekazane na konferencji prasowej w Warszawie zorganizowanej z okazji przypadającego 12 października Światowego Dnia Reumatyzmu.

  • Badanie krwi pozwala wykluczyć zawał

    Badanie krwi pozwala szybko potwierdzić lub wykluczyć zawał. Nowy test może zmniejszyć o ponad połowę liczbę pacjentów niepotrzebnie przyjętych do szpitali - informuje „Lancet”.

  • Szansa dla pacjentów z AMD

    Jest nowa szansa dla pacjentów chorych na wysiękowe zwyrodnienie plamki żółtej w oku związane z wiekiem (AMD).

  • Protesty ratowników medycznych i pracowników służby zdrowia

    Związkowcy z ”Solidarności” będą protestować. Ratownicy medyczni i inni pracownicy służby zdrowia zbiorą się w poniedziałek (12 października) w Warszawie przed gmachem Ministerstwa Zdrowia.

  • Schizofrenia. Rola opiekunów w kierowaniu współpracy

    Pomimo młodego wieku (43 lata) większość (85%) osób ze zdiagnozowaną schizofrenią nie pracuje, a ponad połowa jest na rencie. Koszty ponoszone przez Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w związku ze schizofrenią wyniosły w 2014 roku ponad 1,11 mld zł.

  • III Ogólnopolski Kongres Ratowników Medycznych

    Obraduje III Ogólnopolski Kongres Ratowników Medycznych. Do Krakowa przyjechało ponad pół tysiąca ratowników medycznych z całej Polski. Doskonalą się tam w sztuce ratowania zdrowia i życia ludzi.

  • Leki z marihuaną

    Leki z marihuaną muszą być bezpieczne i skuteczne. Jeśli będą pozytywnie ocenione przez fachowców, poprzedzone badaniami klinicznymi, to nie widzę żadnych przeszkód, żeby wprowadzić je do obrotu - zapewniła premier Ewa Kopacz pytana o rozwiązania systemowe dot. leków z medyczną marihuaną.

  • Nobel z chemii - za mechanizmy naprawiania uszkodzeń DNA przez komórki

    Tegoroczny Nobel z chemii - za mechanizmy naprawiania uszkodzeń DNA przez komórki. One mogą dać postęp w walce z nowotworami. Laureatami zostali Tomas Lindahl, Paul Modrich i Aziz Sancar.

  • Porozumienie na Rzecz Zatrudnienia Wspomaganego

    6. października w Warszawie, w Krajowej Izbie Gospodarczej podpisano Porozumienie na Rzecz Zatrudnienia Wspomaganego. Celem inicjatywy jest wsparcie osób z zaburzeniami psychicznymi na rynku pracy oraz prowadzenie działań na rzecz upowszechniania modelu wspomagania w zatrudnieniu osób chorych psychicznie. Porozumienie podpisali przedstawiciele organizacji pozarządowych, a wydarzenie objął honorowym patronatem minister Jarosław Duda, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

  • Medyczny Nobel przyznany!

    Medyczny Nobel przyznany! To nagroda do podziału: dla Williama C. Campbella i Satoshi Omury, którzy przyczynili się do leczenia takich chorób jak słoniowacizna oraz dla Youyou Tu za zwalczanie malarii.

  • NFZ zapłaci kardiologom i geriatrom

    NFZ zapłaci kardiologom i geriatrom za konsultowanie pacjenta przez telefon lub Internet. Narodowy Fundusz Zdrowia tworzy podstawy prawne funkcjonowania telemedycyny.

  • Zaszczep się wiedzą

    "Zaszczep się wiedzą" - rusza kampania walcząca z mitami o szczepieniach. Rodzice często podejmują decyzje na podstawie niezweryfikowanych naukowo informacji. Problem jest coraz poważniejszy, każdego roku wzrasta liczba nieszczepionych dzieci.