-
Polskie dzieci będą chronione przed pneumokokami!
Takie dobre wieści ma dla rodziców ministerstwo zdrowia. Zdecydowało, że od przyszłego roku wszystkie dzieci w Polsce będą szczepione na pneumokoki. Program szczepień ma kosztować 170 mln zł.
-
Szpitale na mapie potrzeb: nie wszystkie są przepełnione, niektóre świecą pustkami!
W Polsce są oddziały szpitalne, gdzie ponad połowa łóżek jest niewykorzystanych - wynika z danych ministerstwa zdrowia. Resort opracował mapy potrzeb zdrowotnych w zakresie lecznictwa szpitalnego.
-
Niewidzialna skóra ma poprawić zdrowie i wygląd.
To najnowszy wynalazek inżynierów z prestiżowego uniwersytetu MIT w Stanach Zjednoczonych. Ich zdaniem, będzie przełomowy i dla medycyny i estetyki. Nowa, przezroczysta skóra syntetyczna ma poprawić zdrowie i wygląd - czytamy w tygodniku „Nature".
-
Polscy chorzy na Parkinsona najgorzej zaopiekowani w Europie.
Tak stwierdzili uczestnicy debaty eksperckiej zorganizowanej w Warszawie. Doktor Dariusz Koziorowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego poinformował, że w naszym kraju nie refunduje się nowoczesnych terapii.
-
Lekarze o etyce, klauzuli sumienia i krytyce kolegów.
Zaczął się Nadzwyczajny XIII Krajowy Zjazd Lekarzy w Warszawie, potrwa dwa dni. Medycy z całej Polski dyskutują o Kodeksie Etyki Lekarskiej. Ma to związek z o orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego dotyczącymi klauzuli sumienia i możliwości krytykowania nieprawidłowego postępowania innych lekarzy
-
Medialny wizerunek raka jajnika – siła barier kulturowych kontra rzeczywistość medyczna.
W Instytucie Studiów Interdyscyplinarnych Uczelni Łazarskiego opracowany został Raport z prac badawczych podjętych nad potocznym i medialnym wizerunkiem raka jajnika.
-
Usta malowane na niebiesko w Światowym Dniu Nadciśnienia Płucnego.
Sine usta, trudności z oddychaniem, zmęczenie to objawy nadciśnienia płucnego. Jest to ciężka i rzadka choroba, która uszkadza płuca i serce.
-
Nabierają tempa prace nad wykazem leków dla seniora.
Do 1 września resort zdrowia ma ogłosić listę bezpłatnych leków dla osób, które ukończyły 75 lat. W ubiegłym tygodniu prezydent podpisał nowelizację ustawy. Przed resortem ponad 3 miesiące ciężkiej pracy i negocjacji z producentami.
-
Drożdżówki wrócą do sklepików - ministerstwo zdrowia łagodzi przepisy.
Będzie większy wybór w szkolnych sklepikach, na przykład wrócą do nich drożdżówki, jednak z mniejszą zawartością cukru i tłuszczu.
-
Nobliści błyskawicznie odmładzają kobiety o 15 lat!
Odkrycie trzech Noblistów okazało się przełomem w walce ze zmarszczkami. Chodzi o chemików nagrodzonych w 2009 roku Testy kliniczne przeprowadzone przez prof. Romaina Lefery dowiodły, że istnieje formuła, która pomaga poradzić sobie ze zmarszczkami, obwisłą i suchą skórą - w praktyce pozwala to odmłodzić twarz o 15 lat.
-
"Nie odwracaj się plecami od bólu"
Nawet 150 000 osób w Polsce cierpi na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. I to kampania dla nich, znaczna część nie wie bowiem, że to poważna choroba.
-
Lekarze rezydenci chcą podwyżek – nie wykluczają protestu.
Porozumienie Rezydentów OZZL ma „receptę na dobrą zmianę”. Młodzi lekarze od dłuższego czasu domaga się podwyżek, organizują kolejną akcję mającą nagłośnić ich postulaty.
-
Powstaje test na wczesne wykrywanie glejaka.
Osoby z nowotworem mózgu, glejakiem, za kilka lat będą mogły być wcześniej diagnozowane, a dzięki temu szybciej poddane terapii. Regionalne Centrum Naukowo - Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim otrzymało 10 mln zł dofinansowania na opracowanie testu służącego do wczesnego i precyzyjniejszego wykrywania glejaka.
-
Trudno w Polsce złapać raka w sieci.
Nad Wisłą niestety nie powstają Breast Cancer Unit. Specjaliści alarmują, że brakuje nam sieci kompleksowych ośrodków diagnostyki i leczenia raka piersi.
-
Prestiżowa nagroda UNFPA trafiła w tym roku do Fundacji Rodzić po Ludzku!
Prestiżowa nagroda UNFPA (United Nations Population Award) trafiła w tym roku do Fundacji Rodzić po Ludzku. Ceremonia wręczenia nagród z rąk Sekretarza Generalnego Narodów Zjednoczonych odbędzie się w siedzibie Organizacji w Nowym Jorku 23 czerwca.
-
Prawdziwie rakowe radio.
Pod koniec 2015 roku z inicjatywy Fundacji Spełnionych Marzeń oraz Fundacji Pocancerowani swoją działalność rozpoczęło oficjalnie internetowe Radio On. Jest to radio dedykowane osobom zainteresowanym tematyką onkologiczną, a także szeroko rozumianą profilaktyką i zdrowym stylem życia.
-
Terapia protonowa będzie refundowana.
Od czerwca państwo zapłaci za terapię protonową stosowaną w leczeniu niektórych nowotworów. Dotychczas refundowano radioterapię protonową jedynie w zakresie leczenia nowotworów gałki ocznej. Teraz będą możliwe cztery inne.
-
Rak piersi coraz powszechniejszy ale coraz rzadziej zabija.
Co roku przybywa Polek, które dowiadują się, że są chore na raka piersi. Od 20 lat nie rośnie jednak umieralność z powodu tej choroby, a ostatnio nawet - nieznacznie spada. Mimo to, lekarze podkreślają, że może i powinno być lepiej.
-
Nowa lista leków refundowanych dobra dla chorych na chłoniaki.
Lista leków refundowanych powiększona o specyfiki dla chorych na rzadkie chłoniaki oraz cierpiących na wtórną nadczynność przytarczyc związaną z niewydolnością nerek. Będą mieli możliwość stosowania dodatkowego preparatu.
-
Rak coraz częściej atakuje płuca Polaków!
W Polsce jest zbyt dużo zachorowań i zgonów z powodu raka płuca - specjaliści alarmują, że pod tym względem jesteśmy w niechlubnej unijnej czołówce.