Polscy chorzy na Parkinsona najgorzej zaopiekowani w Europie.

Tak stwierdzili uczestnicy debaty eksperckiej zorganizowanej w Warszawie. Doktor Dariusz Koziorowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego poinformował, że w naszym kraju nie refunduje się nowoczesnych terapii. Podkreśla, że Polska jest daleko w tyle, jeśli chodzi o dostępność zaawansowanych terapii, szczególnie infuzyjnych. One są refundowane w takich krajach jak Rumunia, Słowacja, Bułgaria, a u nas mimo starań specjalistów, te terapie są nadal niedostępne.

To bardzo źle, eksperci przypominają, że choroba Parkinsona, to najczęściej występujące schorzenie zwyrodnieniowe układu nerwowego.

Doktor Małgorzata Sobotka-Gałązka z Uczelni Łazarskiego w Warszawie zaznacza, że trudno leczyć skutecznie nie mając odpowiednich narzędzi.  Zaznacza, że to jest luka w systemie, która wynika albo z niedopatrzenia, albo z panującego chaosu, ale która ma wpływ na olbrzymie koszty pośrednie.

Wojciech Machajek z Fundacji Parkinsona podkreślał, że choroba dotyczy całej rodziny. Lepiej leczeni chorzy są dłużej samodzielni, a to oznacza mniejsze koszty społeczne wynikające z ich funkcjonowania i opieki nad nimi.

Szacuje się, że w Polsce na chorobę Parkinsona cierpi od 70 do 90 tysięcy osób.

 

IAR