„Nie odwracaj się plecami od bólu”

Nawet 150 000 osób w Polsce cierpi na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. I to kampania dla nich, znaczna część nie wie bowiem, że to poważna choroba.

Rozwija się powoli i podstępnie, początkowe objawy mogą być mało zauważalne dlatego do postawienia diagnozy może upłynąć nawet 10 lat. Niestety nieleczona choroba może doprowadzić do niepełnosprawności.

W celu podniesienia świadomości na temat przyczyn bólu pleców, który może być objawem zapalnej choroby reumatycznej rusza kampania edukacyjna „Nie odwracaj się plecami od bólu”. W ramach kampanii został opracowany i udostępniony na stronie www.kiedybolaplecy.pl Kwestionariusz Objawów, pomagający rozpoznać pierwsze objawy. Około 400 000 Polaków cierpi z powodu zapalnych chorób reumatycznych. Jak podaje raport „Ja Pacjent” nawet do 150 000 z nich choruje na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK). Jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę SW RESEARCH, aż 93% ankietowanych Polaków deklaruje, że odczuwa bóle pleców. Problem ten dotyczy w takim samym stopniu kobiet, jak i mężczyzn i wbrew stereotypowemu myśleniu, nie jest to sprawa wieku. Okazało się, że najliczniejszą grupą, którą dotyka ten problem są osoby między 35 a 45 rokiem życia (95% badanych) .

W większości przypadków ból pleców ma charakter mechaniczny, jednak u około 3% osób jego przyczyną jest choroba zapalna, która nieleczona może prowadzić do trwałej utraty zdrowia, a nawet kalectwa.

 

PAP