-
Rzecznik Praw Pacjenta prosi NIK o kontrole szpitali i przychodni
RPO zwróci się do Najwyższej Izby Kontroli o zbadanie placówek, w których naruszane są prawa pacjenta. Chce, by kontrola nastąpiła jeszcze w tym roku.
-
Oddaj krew w rocznicę przelewania krwi za Polskę
Z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego w kilkunastu polskich miastach i miejscowościach odbędzie się zbiórka krwi.
-
Płynna biopsja w badaniu nowotworów będzie możliwa i w Polsce
Od 1 sierpnia w wybranych laboratoriach będzie można poddać się takiemu płatnemu badaniu. Płynna biopsja polega na wykrywaniu we krwi fragmentów DNA pochodzących z komórek nowotworowych.
-
Najpierw będą zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej
One pójdą na pierwszy ogień - zapowiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Zapewnił w rozmowie z IAR, że poprawa w dostępie do lekarza rodzinnego będzie odczuwalna w najbliższych miesiącach.
-
Zbyt długie oglądanie telewizji groźne dla zdrowia
Alarmują w tej sprawie japońscy naukowcy, którzy przebadali obyczaje kilkudziesięciu tysięcy ludzi.
-
Kolejnym pacjentom lekarze z Olsztyna wszczepili stymulatory mózgu
Młody mężczyzna i 13-letnia dziewczynka to zoperowani pacjenci Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie. Przeprowadzane są tam kolejne nowatorskie operacje wszczepienia stymulatorów ośrodkowego układu nerwowego pacjentom w śpiączce.
-
Każdy będzie miał dostęp do darmowych świadczeń zdrowotnych
Rząd ujawnia plany reformy służby zdrowia. Wszyscy obywatele będą mieli dostęp do świadczeń.
-
Pielegniarki będą mogły wypisywać leki dla seniorów
Ministerstwo Zdrowia wprowadza nowe przepisy, na podstawie których pielęgniarki będą mogły wypisywać leki z bezpłatnej listy dla seniorów. Projekt rozporządzenia trafił do konsultacji społecznych.
-
Naukowcy namierzyli neurony nadużywania alkoholu i abstynencji
Amerykańscy badacze odkryli rejon mózgu sprzyjający wstrzemięźliwości oraz rejon skłaniający do spożywania alkoholu.
-
E-papierosy nie dla młodych i nie na przystankach
Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy dotyczącej e-papierosów. Stanowi ona, że nie mogą ich kupować niepełnoletni, nie będzie też ich można używać w miejscach z zakazem palenia. Senat proponował wydłużenie czasu na dostosowanie się do nowych zasad. Ustawa trafi teraz do prezydenta.
-
Witamina C w postaci roztworu do wstrzykiwań znika z aptek
Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu witaminy C w postaci roztworu do wstrzykiwań. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
-
W Łodzi powstało centrum Komisji Europejskiej na rzecz zdrowego starzenia
Będzie to pierwszy w Polsce i jeden z 74 tego typu ośrodków w Europie.
-
Bakterie mogą się sprawdzić w walce z rakiem
Naukowcy zaczynają je już wykorzystywać. O nowych, udanych badaniach na myszach pisze tygodnik „Nature”.
-
Powstaje film o Czerwonym Kapturku w adaptacji dzieci chorych na nowotwory
Podopieczni "Krwinki" wniosą swój autorski wkład do scenariusza, stworzą dekoracje i kostiumy, staną za kamerą. Nakręcą własną interpretację historii o Czerwonym Kapturku, a w realizacji filmu pomoże im dr Małgorzata Jakubowska z Katedry Mediów i Kultury Audiowizualnej Uniwersytetu Łódzkiego.
-
Ćwiczenia w czasie ciąży ułatwiają poród
Ciężarne, które ćwiczą - rodzą łatwiej. Mają większe szanse na poród siłami natury i są mniej zagrożone porodem przedwczesnym niż te, które w tym okresie unikają wysiłku fizycznego. Tak wynika z badań amerykańskich naukowców.
-
Specjalne nici pomogą kontrolować stan organizmu
Dane z nici umieszczonych w tkankach mogą pomóc na bieżąco monitorować procesy zapalne, tempo gojenia się ran, czy nieprawidłowości przemiany materii. To niezwykłe nici - są wzbogacone w odpowiednie czujniki i mogą otworzyć drogę do nowej generacji urządzeń diagnostycznych.
-
Małe porcje jedzenia skuteczne w walce z otyłością
Zdaniem brytyjskich naukowców to najlepsza metoda na schudnięcie. Podczas eksperymentu badacze skupili się na tłuszczu w okolicy brzucha, czyli najbardziej szkodliwego dla zdrowia.
-
Pacjentki projektantkami
Kolekcję letnich chustek na głowę zaprojektowały pacjentki onkologiczne oddziału radioterapii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego w Katowicach. To prezent dla kolejnych chorych. „ Taka potrzeba związana z charakterem leczenia.
-
"Ślimakowe rytmy" czyli niedosłyszący świetnie sobie radzą w świecie muzyki
32 muzyków z całego świata, którym wszczepiono implanty słuchowe, bierze udział w Warszawie w drugim Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu "Ślimakowe Rytmy".
-
Kilometry dla hemofilii -akcja na lotnisku w Pyrzowicach
W hali terminalu B stanęły rowery stacjonarne, na których pasażerowie mogą przejechać krótkie dystanse przed odprawą i tym samym wspomóc Fundację Iskierka.