Kolejnym pacjentom lekarze z Olsztyna wszczepili stymulatory mózgu

Młody mężczyzna i 13-letnia dziewczynka to zoperowani pacjenci Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie. Przeprowadzane są tam kolejne nowatorskie operacje wszczepienia stymulatorów ośrodkowego układu nerwowego pacjentom w śpiączce. Podobne przeprowadzano do tej pory tylko w Japonii.

W maju, japońscy lekarze przyjechali do Olsztyna, gdzie wspomogli zespół profesora Wojciecha Maksymowicza i wspólnie zoperowali cztery osoby. Po dwóch miesiącach, lekarze informowali o sporej poprawie świadomości operowanych pacjentów.

Dzisiaj, lekarze przeprowadzili zabieg na młodym mężczyźnie, który w ubiegłym roku doznał urazu głowy. Drugim pacjentem jest 13-letnia dziewczynka, która od 5 lat znajduje się w śpiączce. Jak tłumaczy profesor Maksymowicz, oboje mają poważny uraz mózgu i znajdują się w minimalnym stanie świadomości. W bezpośrednim kontakcie są bardzo reaktywni. Tym razem, lekarze wykonują zabiegi bez pomocy japońskiego profesora Isao Mority, przy wykorzystaniu tej samej metody.

Do końca roku, olsztyńscy lekarze mają wykonać łącznie 15 takich zabiegów. To oznacza, że jeszcze 8 osób zostanie zakwalifikowanych do programu. Koszty zabiegów i zakupu stymulatorów pokrywa fundacja Ewy Błaszczyk „A kogo?”. Jutro, lekarze wszczepią stymulator mózgu trzeciemu pacjentowi.

 

IAR