Najpierw będą zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej

One pójdą na pierwszy ogień – zapowiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. zapewnił w rozmowie z IAR, że poprawa w dostępie do lekarza rodzinnego będzie odczuwalna w najbliższych miesiącach. Resort pracuje bowiem nad rozwiązaniem tymczasowym, które będzie możliwe jeszcze w okresie funkcjonowania NFZ i powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

W ramach podstawowej opieki zdrowotnej będą działały zespoły, w skład których wejdą lekarze rodzinni, pielęgniarki, położne, pielęgniarki szkolne i opcjonalnie na przykład dietetycy. Takie zespoły będą się opiekowały pacjentami całościowo. Do lekarzy specjalistów będą wysyłani rzeczywiście wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. W ten sposób, jak tłumaczył minister, skrócą się kolejki do specjalistów. „Przy takich chorobach jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca, pomiary czy to ciśnienia czy glukozy we krwi może wykonać dobrze wykwalifikowana pielęgniarka i na tej podstawie wystawić receptę” – powiedział minister. Konstanty Radziwiłł podkreślił, że dzięki zmianom w podstawowej opiece zdrowotnej skrócą się także kolejki do lekarza pierwszego kontaktu.  

Główne założenia przygotowywanej przez resort zdrowia reformy, takie jak likwidacja NFZ czy dostęp do świadczeń zdrowotnych dla wszystkich, są planowane na początek 2018 roku.

 

IAR