• Flaki rozrabiaki

    19 maja obchodzony jest Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelita (NZJ), którego celem jest rozpowszechnianie wiedzy o chorobach z tej grupy schorzeń. Pomóc w edukacji na temat NZJ ma kampania społeczna „Flaki rozrabiaki”, której zadaniem jest wsparcie pacjentów chorujących na choroby jelit, a także zbudowanie wiedzy na ten temat wśród społeczeństwa. Ambasadorką kampanii została Agata Młynarska.

  • O 600 proc. za dużo białka w diecie polskich maluchów!

    To niebezpieczne!. Eksperci zwracają uwagę, że nadmiar białka może programować metabolizm dzieci tak, że w przyszłości dzieci będą miały tendencje do otyłości i związanych z nią chorób. Specjaliści w dziedzinie pediatrii, neonatologii i biologii molekularnej rozmawiali w Warszawie o odżywianiu 2-3 latków.

  • Polskie dzieci będą chronione przed pneumokokami!

    Takie dobre wieści ma dla rodziców ministerstwo zdrowia. Zdecydowało, że od przyszłego roku wszystkie dzieci w Polsce będą szczepione na pneumokoki. Program szczepień ma kosztować 170 mln zł.

  • Szpitale na mapie potrzeb: nie wszystkie są przepełnione, niektóre świecą pustkami!

    W Polsce są oddziały szpitalne, gdzie ponad połowa łóżek jest niewykorzystanych - wynika z danych ministerstwa zdrowia. Resort opracował mapy potrzeb zdrowotnych w zakresie lecznictwa szpitalnego.

  • Niewidzialna skóra ma poprawić zdrowie i wygląd.

    To najnowszy wynalazek inżynierów z prestiżowego uniwersytetu MIT w Stanach Zjednoczonych. Ich zdaniem, będzie przełomowy i dla medycyny i estetyki. Nowa, przezroczysta skóra syntetyczna ma poprawić zdrowie i wygląd - czytamy w tygodniku „Nature".

  • Udar może się zdarzyć każdemu. Przyjdź i sprawdź, czemu.

    Stowarzyszenie „Udarowcy – liczy się wsparcie!” rozpoczyna kolejną edycję ogólnopolskiej akcji profilaktyki udarowej „Udarom można zapobiegać!”! W tym roku mobilne miasteczka profilaktyki udarowej odwiedzą Warszawę (18 maja), Lublin (19 maja) i Białystok (23 maja).

  • Polscy chorzy na Parkinsona najgorzej zaopiekowani w Europie.

    Tak stwierdzili uczestnicy debaty eksperckiej zorganizowanej w Warszawie. Doktor Dariusz Koziorowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego poinformował, że w naszym kraju nie refunduje się nowoczesnych terapii.

  • Lekarze o etyce, klauzuli sumienia i krytyce kolegów.

    Zaczął się Nadzwyczajny XIII Krajowy Zjazd Lekarzy w Warszawie, potrwa dwa dni. Medycy z całej Polski dyskutują o Kodeksie Etyki Lekarskiej. Ma to związek z o orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego dotyczącymi klauzuli sumienia i możliwości krytykowania nieprawidłowego postępowania innych lekarzy

  • Japońska kampania z pluszakami, czyli lekko o przeszczepach

    W Japonii tylko 2% pacjentów potrzebujących przeszczepu otrzymuje narząd. Tylko 2% w ciągu roku. Wykonywanych jest tylko około 300 transplantacji. To bardzo mało, bo dla porównania w USA wykonuje się średnio 68 transplantacji codziennie (rocznie prawie 25000)!

  • Medialny wizerunek raka jajnika – siła barier kulturowych kontra rzeczywistość medyczna.

    W Instytucie Studiów Interdyscyplinarnych Uczelni Łazarskiego opracowany został Raport z prac badawczych podjętych nad potocznym i medialnym wizerunkiem raka jajnika.

  • Usta malowane na niebiesko w Światowym Dniu Nadciśnienia Płucnego.

    Sine usta, trudności z oddychaniem, zmęczenie to objawy nadciśnienia płucnego. Jest to ciężka i rzadka choroba, która uszkadza płuca i serce.

  • Nabierają tempa prace nad wykazem leków dla seniora.

    Do 1 września resort zdrowia ma ogłosić listę bezpłatnych leków dla osób, które ukończyły 75 lat. W ubiegłym tygodniu prezydent podpisał nowelizację ustawy. Przed resortem ponad 3 miesiące ciężkiej pracy i negocjacji z producentami.

  • Drożdżówki wrócą do sklepików - ministerstwo zdrowia łagodzi przepisy.

    Będzie większy wybór w szkolnych sklepikach, na przykład wrócą do nich drożdżówki, jednak z mniejszą zawartością cukru i tłuszczu.

  • Nobliści błyskawicznie odmładzają kobiety o 15 lat!

    Odkrycie trzech Noblistów okazało się przełomem w walce ze zmarszczkami. Chodzi o chemików nagrodzonych w 2009 roku Testy kliniczne przeprowadzone przez prof. Romaina Lefery dowiodły, że istnieje formuła, która pomaga poradzić sobie ze zmarszczkami, obwisłą i suchą skórą - w praktyce pozwala to odmłodzić twarz o 15 lat.

  • Konferencja prasowa Fundacji "Krwinka"

    12 maja o godz. 12:00 w Centrum Handlowo-Rozrywkowym „Sukcesja” w Łodzi odbędzie się konferencja prasowa. Podczas tego wydarzenia Fundacja „Krwinka” odbierze czek z rąk przedstawicieli Fundacji C&A, która z okazji otwarcia nowego sklepu w Łodzi postanowiła finansowo wesprzeć zakup wyposażenia do ambulansu dla onkologicznie chorych dzieci.

  • Grupy wsparcia dla osób chorych na nowotwory i ich bliskich

    Spotkania dla osób, które zmagają się z chorobą nowotworową i ich bliskich.

  • "Nie odwracaj się plecami od bólu"

    Nawet 150 000 osób w Polsce cierpi na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. I to kampania dla nich, znaczna część nie wie bowiem, że to poważna choroba.

  • Lekarze rezydenci chcą podwyżek – nie wykluczają protestu.

    Porozumienie Rezydentów OZZL ma „receptę na dobrą zmianę”. Młodzi lekarze od dłuższego czasu domaga się podwyżek, organizują kolejną akcję mającą nagłośnić ich postulaty.

  • Powstaje test na wczesne wykrywanie glejaka.

    Osoby z nowotworem mózgu, glejakiem, za kilka lat będą mogły być wcześniej diagnozowane, a dzięki temu szybciej poddane terapii. Regionalne Centrum Naukowo - Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim otrzymało 10 mln zł dofinansowania na opracowanie testu służącego do wczesnego i precyzyjniejszego wykrywania glejaka.

  • Trudno w Polsce złapać raka w sieci.

    Nad Wisłą niestety nie powstają Breast Cancer Unit. Specjaliści alarmują, że brakuje nam sieci kompleksowych ośrodków diagnostyki i leczenia raka piersi.