• Startuje kampania „Współczesna medycyna"

  Wystartowała kampania edukacyjna „Współczesna medycyna” wydawnictwa Medical Media Solutions pod patronatem Polskiej Akademii Nauk.

 • Nowy serial o naukowych odkryciach

  "Megaodkrycia", sześcioodcinkowa megaprodukcja dokumentalna National Geographic, wystartowała we wtorek, 6 czerwca, o godz. 22:00. Program przybliży widzom rezultaty prac najbardziej uznanych światowych naukowców i pokaże, w jaki sposób ich przełomowe badania mogą zmienić nasze życie w bliższej lub dalszej przyszłości. Widzowie poznają historie, ludzi i technologie stojące za wybranymi innowacjami.

 • Wirtualne okulary pomogą leczyć schizofrenię?

  Phillippe-Pinel Institute mieszczący się w Montrealu rozpoczął właśnie pilotażowe badania nad skutecznością przeprowadzania takiej terapii.

 • Hematologia - poradnik pacjenta

  Dostępna jest już "Hematologia"- publikacja, która zawiera najważniejsze informacje o chorobach nowotworowych krwi.

 • UMB zaprasza do badań w projekcie cukrzycowym

  Centrum Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zaprasza mężczyzn do udziału w dwóch badaniach. Ich celem jest zapobieganie rozwojowi cukrzycy typu drugiego.

 • Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi w Polsce

  W Gdańsku powstaje Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (International Centre for Cancer Vaccine Science)

 • Instagram niekorzystnie wpływa na zdrowie psychiczne

  Zbadano wpływ na samopoczucie, który wywiera pięć najpopularniejszych serwisów: Facebook, Twitter, YouTube, Instagram i Snapchat. W badaniach prowadzonych przez instytucję wzięło udział 1500 młodych Brytyjczyków. Badano jakie stany psychiczne wywołuje u nich korzystanie z mediów społecznościowych.

 • Zmiana przepisów dot. konsultantów w ochronie zdrowia

  Ministerstwo Zdrowia powołało zespół, którego zadaniem jest dokonanie analizy i opracowanie propozycji zmian przepisów dotyczących konsultantów w ochronie zdrowia.

 • Konieczna regulacja procesu badań klinicznych

  Badania kliniczne są niezbędnym elementem procesu dopuszczenia do obrotu przełomowych substancji i wprowadzenia na rynek nowych leków. Jednak aby badania kliniczne mogły być sprawnie i szybko przeprowadzane, potrzebne są odpowiednie warunki prawne. W Polsce nadal ich brakuje.

 • Szczyt Zdrowia 2017

  19 czerwca b.r. w Warszawie po raz kolejny odbędzie się Szczyt Zdrowia organizowany po raz piąty przez Instytut Ochrony Zdrowia we współpracy z Fundacją Instytut Studiów Wschodnich i Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego – PZH.

 • Raport NIK: w Polsce nie ma dobrego systemu profilaktyki zdrowotnej

  Słabe efektów realizacji profilaktyki zdrowotnej w obszarze gastrologii, ginekologii i kardiologii. Wnioski opublikował właśnie NIK.

 • Badamy geny

  Jedna czwarta osób z nowotworem choruje, ponieważ urodziła się z chorobotwórczą mutacją, błędem w jednym z 25 tys. genów. Gdyby znali swoje ryzyko, mogliby uniknąć choroby albo wykryć ją na tyle wcześnie, żeby możliwe było jej pełne wyleczenie.

 • Dziecko z Zespołem Downa w reklamie Johnson's Baby

  Furorę w mediach społecznościowych zrobiła brazylijska reklama znanych kosmetyków dla dzieci marki Johnson’s Baby. Reklama powstała z okazji Dnia Matki (W Brazylii dzień ten jest obchodzony 14 maja) i udowadnia, że każde dziecko, niezależnie od tego, czy jest chore, zdrowe jest najwspanialszym darem dla swoich rodziców.

 • Raport „Udary Mózgu: skala problemu”

  Na forum Parlamentu Europejskiego w Brukseli, organizacja Stroke Alliance for Europe (SAFE) zaprezentowała raport „Udary Mózgu: skala problemu”. Zawiera kompleksowy przegląd ścieżki opieki nad pacjentami z udarem mózgu w krajach europejskich.

 • HAMUJ RAKA! DAJ SZANSĘ PŁUCOM!

  O pięciu i więcej szansach na uniknięcie choroby przez zdrowych i na jak najdłuższe życie chorych. Czy rak płuca stanie się priorytetem onkologicznym Ministra Zdrowia? Pod hasłem Hamuj Raka! Daj Szansę Płucom!

 • Kolejna spotkanie Zdrowe pobudki za nami

  W piątek 12 maja, w ramach projektu „Sieć dla zdrowia” odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Zdrowe pobudki”, tym razem w całości poświęcone zagadnieniom prawnym. Warsztaty dla przedstawicieli organizacji pacjentów poprowadzili: prof. dr hab. n. prawn. Dorota Karkowska, ekspert ds. praw pacjenta, dr Maria Łoszewska-Ołowska, ekspert prawa prasowego, Piotr Drobek z GIODO.

 • Życie z cukrzycą – medycyna w służbie pacjentowi

  15 maja wystartowała 6. edycja ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Życie z cukrzycą” wydawnictwa Medical Media Solutions pod patronatem Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej i Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, w ramach której w dzienniku „Rzeczpospolita” ukazała się publikacja dotycząca profilaktyki i leczenia cukrzycy.

 • Pierwszy raport na temat życia z chorobą Fabry’ego w Polsce

  „Niewidoczna choroba, niewidoczni pacjenci” - pierwszy raport na temat życia z chorobą Fabry’ego w Polsce Ponad 60 proc. badanych pacjentów z Chorobą Fabry’ego jest niezadowolonych ze swojego stanu zdrowia, jedna trzecia potrzebuje pomocy w codziennych czynnościach.

 • Ferdinand Monoyer został bohaterem Google Doodle

  Ferdinand Monoyer został bohaterem Google Doodle, czyli grafiki którą Google umieszcza przy logo swojej wyszukiwarki na specjalne okazje. 9 maja w miejsce liter "o" pojawiły się oczy i znana wszystkim, z gabinetów okulistycznych, tablica do badania wzroku.

 • Film dla dziadka

  W ramach Studenckiego Koła Naukowego przy Klinice Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zorganizowano edukacyjną akcję charytatywną "Pokaż dziadkom"