Światowy Dzień Nerek 2022

10 marca obchodzimy Światowy Dzień Nerek (ŚDN) Zdrowe nerki dla wszystkich. Hasło to doskonale wpisuje się w działania Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych, które istnieje już od 18 lat. W zeszłym roku Stowarzyszenie rozpoczęło Kampanię Ogólnopolską „Moje Nerki”, dotyczącą edukacji Polaków odnośnie Przewlekłej Choroby Nerek (PChN).

Według danych aż 4,5 mln Polaków jest zagrożonych PChN. Każdy z nas ma wokół siebie osobę, która choruje na nerki. Choroba może rozwijać bez objawów nawet przez 20-30 lat i dlatego nazywana jest cichą epidemią. W Polsce co roku z powodu nieleczonej choroby nerek umiera ok. 80 000 osób.

Profilaktyka i edukacja są kluczowe.

 Celem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych jest zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie zagrożenia chorobami nerek. Kluczowe jest wczesne wykrycie choroby a następnie możliwość świadomego wyboru metody leczenia przez Pacjenta. Poprzez swoje  działania Stowarzyszenie chce edukować społeczeństwo i uświadamiać jak ważna jest profilaktyka, zastosowanie metod/terapii nefroprotekcji, zdrowy tryb życia i właściwa dieta, które mogą opóźnić rozwój choroby i tym samym odsunąć w czasie lub zapobiec konieczności zastosowania leczenia nerkozastępczego.

W Światowy Dzień Nerek rozpoczyna się akcja bezpłatnych badań profilaktycznych w Krakowie, Warszawie oraz Poznaniu. W gronie ekspertów aktywnie wspierających Kampanię Moje Nerki znajdują się wybrani Konsultanci wojewódzcy w dziedzinie nefrologii oraz pacjenci, dzięki czemu można poznać szeroką perspektywę w dostępie do leczenia i opieki w Przewlekłej Chorobie Nerek.

 

Linki do stron internetowych:

https://www.youtube.com/channel/UCCkuNgHIUgCPnOUHomZysuA – webinary

https://osod.info – strona Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych

https://www.facebook.com/OSOD.INFO – profil OSOD na Facebooku

https://moje-nerki.pl/ – strona internetowa Moje Nerki

https://www.facebook.com/Moje-nerki-100297058569882 – profil Moje Nerki na Facebooku