Maseczki i kwarantanna – od 28 marca zniesione

Od 28 marca nie będzie już obowiązku noszenia maseczek w miejscach publicznych – poinformował dziś podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Zniesione tego dnia mają być także takie obostrzenia jak kwarantanna i izolacja. Są jednak pewne wyjątki. Jakie dokładnie?

Adam Niedzielski przekazywał, że stan epidemiczny w Polsce jest dobry. Liczba zakażeń wirusem Sars-CoV-2 cały czas spada mimo tego, że przybyli do nas uchodźcy z Ukrainy.

Maseczki – od kiedy nie będą obowiązywać? Jakie są wyjątki?

– Podjąłem decyzję o zniesieniu od 28 marca obowiązku noszenia maseczek, nie dotyczy to podmiotów leczniczych, tam nadal będzie obowiązek zakrywania twarzy. Rekomenduję jednak noszenie maseczek w miejscach dużych skupisk ludzkich – powiedział Niedzielski. Przypomniał, że to że nie ma obowiązku nie oznacza, że sami nie możemy się w ten sposób chronić.

 

Kwarantanna i izolacja domowa – od kiedy nie obowiązuje?

– Znosimy także izolację i kwarantannę. Pacjenci zidentyfikowani jako pozytywni, będą musieli sami się izolować w domu – stwierdził minister. Oznacza to w praktyce, że sanepid nie będzie nakładał ani kwarantanny, ani izolacji. Wyjątkiem będą sytuacje dużych lokalnych ognisk, które mogą wybuchać. Wtedy sanepid będzie mógł skorzystać ze swoich uprawnień.

 

Źródło: cowzdrowiu.pl