• Róża na Dzień Kobiet

    Kiedyś były goździki, teraz w Dzień Kobiet królują róże. Mało kto jednak wie, że róża to też określenie dla stomii. Dzień Kobiet jest doskonałą okazją, aby zwrócić uwagę, że kobiety ze stomią, pomimo zdrowotnych turbulencji, powinny nadal czuć się kobieco i atrakcyjnie.

  • Rodzić godnie - rusza cykl spotkań o prawach kobiet w ciąży

    Zaczyna się Tydzień Godnego Porodu, celem jest zapoznanie kobiet z najważniejszymi zapisami standardów opieki okołoporodowej.

  • Razem dla słuchu!

    Trwa kampania "Razem dla słuchu". Ruszyła 3 marca, w Światowym Dniu Ochrony Słuchu, w którym to Światowa Organizacja Zdrowia (ang. World Health Organization; WHO) uwidacznia problem głuchoty, z którą na całym świecie zmaga się 360 mln ludzi, w tym 32 mln dzieci.

  • Rośnie liczba cięć cesarskich w Polsce.

    Niepokojące dane z polskich porodówek - 40 procent ciąż kończy się cesarskim cięciem! Liczba podwoiła się w ciągu niespełna dwóch dekad. Według danych Instytutu Matki i Dziecka, w 1999 roku prawie 20 procent dzieci przychodziło na świat poprzez cesarskie cięcie, obecnie około 40 procent ciąż w naszym kraju kończy się operacyjnie.

  • Dobra wiadomość dla rodziców - szczepienie na pneumokoki będzie za darmo!

    Pneumokoki znajdą się w kalendarzu szczepień. Czyli rodzice nic za nie nie zapłacą od stycznia przyszłego roku. Szczepienie będzie refundowane. Projekt rozporządzenia w tej sprawie jest obecnie w konsultacjach społecznych.

  • Obowiązuje nowa lista leków refundowanych

    Od dziś obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Znajduje się na niej 46 nowych medykamentów dostępnych w aptekach. Dla 191 specyfików obniżone zostały ceny.

  • Do końca roku powstanie Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich

    Ważna ministerialna obietnica w czasie obchodów Światowego Dnia Chorób Rzadkich. Wiceminister zdrowia zapewnił, że do końca roku powstanie Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich.

  • Program zdrowia prokreacyjnego zamiast in vitro.

    Odchodzimy od in vitro - ogłosił minister zdrowia w radiowej Jedynce. Zamiast tego będzie nowy program zdrowia prokreacyjnego, powstaną też stosowne ośrodki - zapowiedział Konstanty Radziwiłł.

  • Medycyna personalizowana stała się faktem.

    Trzeba stosować zdobycze medycyny personalizowanej, czyli nastawionej na konkretnego pacjenta.

  • Wirus Zika jest w Europie, ale nie ma warunków do rozprzestrzeniania.

    Eksperci o wirusie Zika na specjalnym posiedzeniu Polskiego Towarzystwa Wirusologicznego. Potwierdzili w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego, że Zika przenoszony przez komary dotarł do Europy, ale uspokoili, że nie ma tu warunków do rozprzestrzeniania się.

  • Zaufanie do lekarza jest podstawą skutecznego leczenia

    Lekarzowi trzeba ufać - to klucz do sukcesu! W Polsce jednak są z tym problemy.

  • „Jaskra nie boli - kradnie wzrok”

    Według szacunków w Polsce na jaskrę choruje 800 tys. osób. Aż połowa z nich nie zdaje sobie jednak z tego sprawy, narażając się nawet na utratę wzroku.

  • Tydzień godnego porodu.

    W ciągu jednego marcowego tygodnia (7-13.03.2016) wspólnie z ponad 80 lokalnymi organizatorkami Fundacja Rodzić po Ludzku stworzymy cykl spotkań dla kobiet w ramach kampanii "Rodzę - Mam prawa". Lokalne liderki przedstawią kobietom podstawowe zapisy Standardów Opieki Okołoporodowej.

  • Można cierpieć bez bólu!

    Pacjent powinien domagać się skutecznego leczenia przeciwbólowego. "Nie ból się. Bądź wolny od bólu!" to tytuł kampanii, która jest nową odsłoną akcji "Rak wolny od bólu".

  • Nie oceniaj. Akceptuj. Depresja to nie zwyczajny smutek

    23 lutego w Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją ruszyła kolejna odsłona akcji "Twarze Depresji. Nie oceniam. Akceptuję". Tym razem kampania podejmuje problem depresji wśród dzieci i młodzieży.

  • Stan przedcukrzycowy? To nie ja! Na pewno?

    Amerykańskie Stowarzyszenie Diabetyków w kampanii wykorzystującej jako narzędzie ironię stara się uświadomić mieszkańców USA, że ryzyko cukrzycy dotyczy każdego i że każdy powinien sprawdzić, czy nie dotknęło właśnie jego.

  • Pielęgniarki kontra ratownicy medyczni

    Takie tarcia są efektem znowelizowanej ustawy o Ratownictwie Medycznym. Pielęgniarki sprzeciwiają się zastępowaniu ich na oddziałach szpitalnych ratownikami. A umożliwia to projekt rozporządzenia - który jest obecnie w trakcie konsultacji społecznych.

  • Pożyteczne nanocząstki opatentowane w Polsce

    Jest sposób na tańsze, szybsze i łatwiejsze niż dotychczas oddzielanie chorobotwórczych drobnoustrojów od środowiska. Opatentowali go naukowcy z Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu w Białymstoku.

  • Grypa! Nadal warto się szczepić!

    "To już koniec sezonu." "Już jest po zimie, nie ma sensu." "Już połowa lutego, już jest za późno." Takie głosy słyszymy na temat szczepienia przeciw grypie w tej chwili. To nieprawda! Na szczepienia nie jest za późno!

  • Rozwijamy Sieć dla Zdrowia!

    Działalność Sieci dla Zdrowia została zainaugurowana w czerwcu 2015 roku podczas I warsztatu z cyklu "Zdrowe Pobudki" w Warszawie. Jej pomysłodawcą jest Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Projekt skierowany jest do wszystkich organizacji pacjenckich działających w Polsce.