-
Światowy Dzień WZW
28 lipca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień WZW - wirusowego zapalenia wątroby. Warto o tym pamiętać, ponieważ w Polsce co roku rejestruje się 2-3 tysiące nowych zachorowań, z czego 95% to przewlekła postać WZW typu C.
-
Pielegniarki będą mogły wypisywać leki dla seniorów
Ministerstwo Zdrowia wprowadza nowe przepisy, na podstawie których pielęgniarki będą mogły wypisywać leki z bezpłatnej listy dla seniorów. Projekt rozporządzenia trafił do konsultacji społecznych.
-
Naukowcy namierzyli neurony nadużywania alkoholu i abstynencji
Amerykańscy badacze odkryli rejon mózgu sprzyjający wstrzemięźliwości oraz rejon skłaniający do spożywania alkoholu.
-
E-papierosy nie dla młodych i nie na przystankach
Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy dotyczącej e-papierosów. Stanowi ona, że nie mogą ich kupować niepełnoletni, nie będzie też ich można używać w miejscach z zakazem palenia. Senat proponował wydłużenie czasu na dostosowanie się do nowych zasad. Ustawa trafi teraz do prezydenta.
-
Witamina C w postaci roztworu do wstrzykiwań znika z aptek
Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu witaminy C w postaci roztworu do wstrzykiwań. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
-
W Łodzi powstało centrum Komisji Europejskiej na rzecz zdrowego starzenia
Będzie to pierwszy w Polsce i jeden z 74 tego typu ośrodków w Europie.
-
Bakterie mogą się sprawdzić w walce z rakiem
Naukowcy zaczynają je już wykorzystywać. O nowych, udanych badaniach na myszach pisze tygodnik „Nature”.
-
Owoce i warzywa w szkole
"Jabłko, gruszka, marchew, pietruszka! Pomidor, borówka, truskawka – sztuka nówka!" – wyliczają w takt muzyki Julia Kamińska i Jarosław Boberek. Aplikacja powstała w ramach kampanii "Owoce i warzywa w szkole" i ma pokazać najmłodszym, że zdrowe odżywianie to nie przymus, a dobra zabawa.
-
RAP vs RAK
28 lipca, o 21 w klubie Sfinks odbędzie się rapowy koncert charytatywny, dedykowany Agnieszce chorej na raka żołądka.
-
Podaruj życie
Intensywnie czerwona rzeźba składa się z mnóstwa kolorowych figurek ludzi.
-
Dzieci z chorobami nowotworowymi kręcą Czerwonego Kapturka
Dzieci przechodzące intensywną fazę terapii nowotworowej oraz ich rodzice wyjechali na dwa tygodnie do Jedlicz k/Łodzi, by - w trakcie turnusu rehabilitacyjno-wypoczynkowego - zarejestrować na taśmie filmowej swoją interpretację historii o Czerwonym Kapturku.
-
Młodość to stan ducha
W zamian za jeden uśmiech będzie można podróżować po Krakowie taksówką w towarzystwie ojca Leona Knabita. Akcja 20 lipca będzie kolejną odsłoną kampanii Małopolski pod hasłem: "Młodość to stan ducha".
-
Make love, not war
Na początku lipca ruszyła we Francji kampania promująca bezpieczniejszy seks (zarówno w wydaniu osób homoseksualnych, jak i heteroseksualnych), która nawiązywała do Euro 2016. Modele i modelki zostali pomalowani narodowymi kolorami państw uczestniczących w mistrzostwach.
-
Powstaje film o Czerwonym Kapturku w adaptacji dzieci chorych na nowotwory
Podopieczni "Krwinki" wniosą swój autorski wkład do scenariusza, stworzą dekoracje i kostiumy, staną za kamerą. Nakręcą własną interpretację historii o Czerwonym Kapturku, a w realizacji filmu pomoże im dr Małgorzata Jakubowska z Katedry Mediów i Kultury Audiowizualnej Uniwersytetu Łódzkiego.
-
Ćwiczenia w czasie ciąży ułatwiają poród
Ciężarne, które ćwiczą - rodzą łatwiej. Mają większe szanse na poród siłami natury i są mniej zagrożone porodem przedwczesnym niż te, które w tym okresie unikają wysiłku fizycznego. Tak wynika z badań amerykańskich naukowców.
-
Specjalne nici pomogą kontrolować stan organizmu
Dane z nici umieszczonych w tkankach mogą pomóc na bieżąco monitorować procesy zapalne, tempo gojenia się ran, czy nieprawidłowości przemiany materii. To niezwykłe nici - są wzbogacone w odpowiednie czujniki i mogą otworzyć drogę do nowej generacji urządzeń diagnostycznych.
-
Małe porcje jedzenia skuteczne w walce z otyłością
Zdaniem brytyjskich naukowców to najlepsza metoda na schudnięcie. Podczas eksperymentu badacze skupili się na tłuszczu w okolicy brzucha, czyli najbardziej szkodliwego dla zdrowia.
-
Biegaj dobrze!
640 000 złotych – tle środków na rzecz organizacji dobroczynnych zebrali uczestnicy 37. PZU Maratonu Warszawskiego, 11. PZU Półmaratonu Warszawskiego i 12. Ekidenu Maratonu Sztafet w ramach akcji #BiegamDobrze.
-
Pacjentki projektantkami
Kolekcję letnich chustek na głowę zaprojektowały pacjentki onkologiczne oddziału radioterapii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego w Katowicach. To prezent dla kolejnych chorych. „ Taka potrzeba związana z charakterem leczenia.
-
"Ślimakowe rytmy" czyli niedosłyszący świetnie sobie radzą w świecie muzyki
32 muzyków z całego świata, którym wszczepiono implanty słuchowe, bierze udział w Warszawie w drugim Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu "Ślimakowe Rytmy".