-
Chcą zalegalizować marihuanę do celów medycznych - zbierają podpisy
Obywatelski Komitet Medycznej Marihuany zbiera podpisy pod projektem ustawy - ma na to trzy miesiące. Jeżeli zebrane zostanie 100 tysięcy, wówczas projekt trafi do Sejmu.
-
Warto się szczepić! To korzyść zdrowotna i... ekonomiczna
Szczepienia to nie tylko korzyści zdrowotne dla osób, które je otrzymują i szerzej - dla populacji, ale także ekonomiczne, bo odporność to mniej chorób i hospitalizacji oraz mniej wydatków z tytułu zwolnień lekarskich – wskazują eksperci.
-
Kto może wystawić receptę na bezpłatne leki dla seniorów?
To ważna informacja, bo od 1 września, należeć się one będą tym, którzy ukończyli 75 lat. Lekarze otrzymali już szczegółowe informacje. Marek Tombarkiewicz - wiceminister zdrowia podkreśla, że receptę oznaczoną literą "S" na bezpłatne leki może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub pielęgniarka z odpowiednimi uprawnieniami.
-
Tylko 22 procent chorych na stwardnienie rozsiane w Polsce jest leczonych
I to stawia nas w ogonie Europy. We Francji, Rumunii i Czechach - 40 procent pacjentów ma dostęp do nowoczesnych terapii, a w Niemczech prawie 70 procent.
-
Działa już największy rezonans magnetyczny w naszej części Europy
Ma siedem TESLI mocy i udostępniony został w Lublinie. Rezonans znajduje się w laboratoriach Ecotech Complex, które stworzyły lubelskie szpitale i uniwersytety. Rezonans będzie służył do badań naukowych, głównie mózgu i nowotworów. Urządzenie daje wielokrotnie większe możliwości, niż dotychczasowy sprzęt.
-
Litery zniknęły z nazw znanych marek!
W ramach kampanii Missing Type z nazw wielu marek zniknęły litery A, B i O. Symbolizują one poszczególne grupy krwi. Ich brak ma zwrócić uwagę na spadek liczby dawców krwi.
-
Czy możliwe jest normalne życie ze stwardnieniem rozsianym?
Po wielu miesiącach starań od 1 lipca do wykazu leków refundowanych trafiły dwa leki dla chorych na stwardnienie rozsiane. W ramach programu lekowego refundacją został objęty: fumaran dimetylu, doustny lek o wysokiej skuteczności oraz pegylowany interferon beta-1a podawany we wstrzyknięciu podskórnym w schemacie raz na 2 tygodnie.
-
Resort zdrowia pracuje nad poprawą opieki stomatologicznej u dzieci
Alarmujące są bowiem statystyki: co drugi trzylatek w naszym kraju ma próchnicę, średnio - dwa zęby z ubytkiem próchnicowym. Wśród 12-latków 90 procent dzieci wymaga leczenia.
-
Rzecznik Praw Pacjenta przeciw przeciążaniu pracą lekarzy
Krystyna Kozłowska wystąpiła do ministra zdrowia w sprawie czasu pracy lekarzy. Rzecznik Praw Pacjenta prosi, by rozważyć prawne uregulowanie maksymalnego czasu pracy lekarzy we wszystkich miejscach ich zatrudnienia.
-
Bezpłatne leki dla seniora od 1 września
Osoby, które skończyły 75 lat od września zaoszczędzą na lekach, dostaną je bowiem za darmo. Obwieszczenie ministra zdrowia z nową listą leków refundowanych już zostało podpisane i opublikowane.
-
Partia antybiotyku Taromentin wycofana z aptek
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu partię popularnego antybiotyku o nazwie Taromentin. Lek stosowany jest głównie w zakażeniach górnych i dolnych dróg oddechowych.
-
16 latka z Bydgoszczy czeka na przeszczep wątroby w Centrum zdrowia dziecka - zatruła się grzybami
Jest apel o pomoc dla 16-latki, która czeka na przeszczep wątroby w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka.
-
SLD złożył petycję w sprawie legalizacji medycznej marihuany
Kolejna partia domaga się legalizacji medycznej marihuany oraz substancji zawierających olej konopny. Sojusz Lewicy Demokratycznej złożył w Sejmie petycję w tej sprawie.
-
Specjalny czepek może uratować włosy podczas chemioterapii
Jest testowany w kolejnym szpitalu. Nowość sprawdzają teraz pacjentki Gdyńskiego Centrum Onkologii - urządzenie będzie dostępne tam przez kilka miesięcy.
-
Cukier jak alkohol i papierosy - z akcyzą
W Wielkiej Brytanii będzie akcyza na słodkie napoje. Ma to być ważny krok w walce z powstrzymaniem kryzysu otyłości i dbania o zdrowie społeczeństwa w przyszłości.
-
Zdrowy styl życia matki może zmniejszyć ryzyko ADHD u dziecka
Naukowcy brytyjscy sprawdzali, czy sposób odżywiania się kobiety w okresie ciąży ma związek z wystąpieniem zaburzeń zachowania i ADHD u potomstwa.
-
Wirus Zika potwierdzony u jednej Polki
NIZP-PZH potwierdził zakażenie wirusem Zika u jednej Polki. - To kobieta, która wróciła z Ameryki Południowej, ale w chwili badania nie była w ciąży - wyjaśniła rzecznik Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny Monika Wróbel-Harmas.
-
Krew bardzo potrzebna!
Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi. Lekarze przypominają, że w okresie wakacyjnym jest ona szczególnie potrzebna, bo zdarza się więcej wypadków, a wielu dawców wyjeżdża na urlopy.
-
Tabletki Karbis znikają z aptek
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje z obrotu na terenie całego kraju tabletki Karbis 8 mg w opakowaniach mieszczących 56 tabletek. To seria TC5090 z datą ważności 05.2017.
-
Mechanizm, który ma pomóc w walce z gronkowcem złocistym - rozpracowany!
Odkryli go naukowcy z Wielkiej Brytanii. Gronkowiec złocisty jest odporny na wysokie stężenie soli - wykształcił mechanizm chroniący komórki, który pozwala im przetrwać w silnie zasolonym środowisku.