Cukier jak alkohol i papierosy – z akcyzą

W Wielkiej Brytanii będzie akcyza na słodkie napoje. Ma to być ważny krok w walce z powstrzymaniem kryzysu otyłości i dbania o zdrowie społeczeństwa w przyszłości. Niemal jedna trzecia brytyjskich dzieci w wieku 2-15 lat ma nadwagę lub jest otyła. W ramach walki z tym zjawiskiem rząd zamierza wprowadzić akcyzę na napoje, które mają w 100 ml więcej niż 5 g cukru.

Wiceminister finansów UK Jane Ellison oświadczyła, że otyłość jest zagrożeniem zarówno dla zdrowia dzieci, jak i dla brytyjskiej gospodarki, bo kosztuje Narodową Służbę Zdrowia NHS miliardy funtów każdego roku.

Akcyza ma być tym wyższa, im więcej cukru będzie w napoju – informuje „Rzeczpospolita”. Środki uzyskane z podatku rząd chce przeznaczyć na programy zachęcające do aktywności fizycznej i zdrowej diety.

Decydując się na opodatkowanie cukru Londyn dołączy do Belgii, Francji, Węgier i Meksyku, które wcześniej pobierały opłaty od dosładzanych napojów. Podobną politykę przez wiele lat prowadziły też kraje skandynawskie – z różnym skutkiem.

Więcej: www.rp.pl