Słodki drań w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą


Deprecated: PHP Startup: Handling HTML entities via mbstring is deprecated; use htmlspecialchars, htmlentities, or mb_encode_numericentity/mb_decode_numericentity instead in /wp-content/themes/sdz/functions.php on line 468

W poniedziałek 16.11 br. na deskach Teatru Polskiego (Scena Kameralna) w Warszawie odbyła się warszawska premiera sztuki teatralnej „Słodki Drań” autorstwa Jan Jakuba Należytego. Historia światowej sławy dyrygenta, który nie może poradzić sobie z cukrzycą, została pokazana w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą.

  Pomysłodawcą projektu jest Wstańmy Razem Aktywna Rehabilitacja, która postanowiła przygotować sztukę teatralną, poświęconą problematyce życia z cukrzycą. „Słodki drań” to to komediowy spektakl edukacyjny, który powstała z myślą o osobach z cukrzycą, a także ich bliskich, aby wesprzeć ich w codziennym zmaganiu się z chorobą.

To historia światowej sławy dyrygenta, który nie może sobie poradzić z chorobą. Z początku wypiera fakt, że jest przewlekle chory i lekceważy pogarszający się stan swojego zdrowia. Dzięki wsparciu bliskich oraz specjalistów udaje mu się jednak wrócić do zdrowia, pracy zawodowej i pasji. Spektakl ma formę komedii, a udział w nim wezmą krakowscy aktorzy – Dariusz Gnatowski, Andrzej Róg, Ewa Romaniak i Agata Woźnicka. Przedstawienie będzie realizowane przede wszystkim w małych miejscowościach, gdzie diabetycy mają bardzo ograniczony dostęp do edukacji zdrowotnej.

Spektakl ma formę komedii. Autorem sztuki jest aktor i dramaturg Jan Jakub Należyty znany m.in. ze spektakli komediowych takich jak: „Andropauza. Męska rzecz”, „Zachcianki, czyli baby blues” czy „Trzy razy łóżko”. Każdemu spektaklowi towarzyszą warsztaty dotyczące najważniejszych zagadnień umożliwiających odpowiednią kontrolę choroby. Współorganizatorem warszawskiej premiery jest Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą. Na miejsce wydarzenia wybrano Teatr Polski (Scena Kameralna) w Warszawie, który na jeden wieczór stał się centrum obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w Polsce.