Udar mózgu – edukacja potrzebna od najmłodszych lat

Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Z obawy przed zakażeniem koronawirusem bądź z obawy o utrudniony dostęp do szpitali i lekarzy wiele osób lekceważy objawy, próbując je przeczekać. To błędne założenie, które prowadzi do nieodwracalnych konsekwencji zdrowotnych. Sytuację pogarsza również niewystarczająca wiedza  i brak umiejętności rozpoznawania objawów udaru mózgu, które powinni znać wszyscy członkowie rodziny, w tym dzieci.

W odpowiedzi na ten problem powstał wyjątkowy program skierowany do przedszkolaków i uczniów klas 1-3, który z początkiem marca ruszył w szkołach i przedszkolach w całej Polsce w ramach polskiej edycji międzynarodowej akcji edukacyjnej FAST Heroes 112. Chęć udziału w programie zadeklarowało ponad 250 placówek oświatowych i zgłoszonych zostało blisko 11 000 dzieci w całej Polsce!

Program został pozytywnie zaopiniowany przez ekspertów, w tym profesora Adama Kobayashiego, Prezesa Elekta Sekcji Chorób Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, który popiera działania edukacyjne skierowane do najmłodszych. – Już nawet kilkuletnie dzieci mogą nauczyć się rozpoznawać symptomy udaru mózgu i sprawnie reagować w sytuacji zagrożenia życia swoich najbliższych. To niezwykle wdzięczna grupa odbiorców, którzy chłoną wiedzę jak gąbki, są ciekawi świata i łatwo przyswajają nowe wiadomości. Co więcej, mają w sobie naturalną potrzebę niesienia pomocy. Uważam, że edukując dzieci, edukujemy całe społeczeństwo, a w zakresie upowszechniania wiedzy na temat udaru mózgu mamy nadal wiele do zrobienia. Cieszy nas, że tyle szkół i przedszkoli entuzjastycznie odpowiedziało na apel i zadeklarowało udział w programie – twierdzi profesor Kobayashi.

 

Zapraszamy do zapoznania się z informacją prasową:

Udar mózgu – edukacja potrzebna od najmłodszych lat_informacja prasowa FAST Heroes