Życie w stresie może mieć fatalny wpływ na dzieci i wnuki

Najnowsze badania australijskich naukowców dają do myślenia. Potwierdziły, że życie w ciągłym stresie może mieć fatalne skutki na życie mężczyzn – również na ich dzieci, a nawet wnuki. Trudności w panowaniu nad własnymi nerwami są przekazywane przedstawicielom przyszłych pokoleń już w chwili poczęcia.

Według specjalistów, w nasieniu mężczyzn znajdują się hormony stresu, które powodują, że także ich dzieci i wnuki mogą cierpieć z powodu zwiększonej podatności na stany lękowe.

Członkowie zespołu badawczego z Instytutu Neurologii i Psychiatrii przy Uniwersytecie w Melbourne doszli do takich wniosków po przeprowadzeniu serii badań na myszach. Niektórym z nich podawano zwykłą wodę, inne otrzymywały w płynie hormon stresu. Potem obserwacji poddawane było ich potomstwo.

Do tej pory wiadomo było, że styl życia oraz doświadczenia matek mają olbrzymi wpływ na rozwój potomstwa. Teraz okazuje się, że w żadnym razie nie można ignorować skutków, jaki na jego przyszłość ma zachowanie mężczyzn. Część z tych informacji przekazywanych jest bowiem w nasieniu – wyjaśnili naukowcy w artykule, który pojawił się w dzienniku Translational Psychiatry.

Więcej: www.wp.pl