„Życie animowane” czyli Disney w walce z autyzmem

Powstały na bazie autobiograficznej powieści Rona Suskinda (dziennikarza, laureata Nagrody Pulitzera) dokument opowiada historię 23-letniego Owena Suskinda – autystycznego syna pisarza, który wbrew przeciwnościom losu i przy pomocy postaci z kreskówek Disneya uczył się jak żyć w prawdziwym świecie. Reżyserii tego niezwykłego filmu podjął się Roger Ross Williams – laureat Oscara. Jego krótkometrażowy dokument „Muzyka Prudence” (2010) swego czasu pokonał w oscarowej rywalizacji m.in. polskiego „Królika po berlińsku” Bartka Konopki.

„Życie animowane” to niezwykle ciepły i poruszający dokument potwierdzający maksymę, że najlepsze scenariusze pisze samo życie. Gdy w wieku trzech lat Owen Suskind zaczął tracić zdolność chodzenia i mówienia, a współczesna medycyna nie była w stanie mu pomóc jego przyszłość wyglądała dosyć ponuro. Na ratunek przyszły animacje z wytwórni Walta Disneya, dzięki którym chłopak zaczął stopniowo reagować na bodźce docierające do niego z ekranu telewizora oraz porozumiewać z najbliższą rodziną.

„Życie animowane” zostało bardzo ciepło przyjęte podczas tegorocznego festiwalu w Sundance, gdzie Roger Ross Williams otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię filmu dokumentalnego. Jeśli podejmiesz decyzję by ten film zobaczyć… Ten film zabiera w podróż do świata ludzkiej wrażliwości, trosk, wyzwań i skutecznego wsparcia! Paradoksalnie może stać się “pomocnikiem” na wielu poziomach naszego “normalnego” życia! Polecam z całego serca! ~ Bartłomiej Topa

 

 

Reżyseria: Roger Ross Williams. Na podstawie: Ron Suskind „Life, Animated”. Montaż: David Teague. W filmie pojawiają się: Jonathan Freeman, Gilbert Gottfried, Owen Suskind, Ron Suskind. Producent: Julie Goldman. Christopher Clements, Robert DeBitetto, Carolyn Hepburn, Lindsay Richardson, Rob Sharenow, Ron Suskind, Molly Thompson, Roger Ross Williams. Stany Zjednoczone, Francja. Rok produkcji: 2016. Czas trwania: 98 min. Format: DCP i Blu-ray.

Więcej na stronie:  zycieanimowane.synapsis.org.pl