Już wkrótce w polskich szpitalach i poradniach onkologicznych zagoszczą „Koloraki”. To książeczka z przeciwstresowymi kolorowankami specjalnie dedykowanymi dla osób chorych na raka oraz ich bliskich.
Moda na kolorowanie trwa na świecie od kilku lat, a liczne już badania naukowe potwierdzają, że aktywność ta ma działanie przeciwstresowe. Być może chodzi o mentalny powrót do dzieciństwa, kojarzonego przez większość z nas z beztroską i radością, a być może o skupienie mózgu na jednej czynności, co pozwala mu się oczyścić z natłoku myśli i uspokoić. W każdym razie, efekt jest oszałamiający. Psycholodzy jednomyślnie potwierdzają, że wypełnianie obrysów kolorami ma niezwykle pozytywny wpływ na nastrój, wycisza, relaksuje, łagodzi negatywne emocje. Dlatego też coraz częściej zaleca się kolorowanie w leczeniu bezsenności, stanów lękowych, a nawet depresji. Co ważne, kolorowanie zwiększa też wiarę we własne siły i możliwości – choć czynność jest dosyć prosta, to końcowy efekt daje poczucie spełnienia. Każdy kolorujący tworzy bowiem własne dzieło, dobierając barwy, cieniując, czy wypełniając wolną przestrzeń. To sprawia, że po ukończeniu odczuwa się dumę tworzenia. Nie dziwi zatem, że kolorowanie stało się jedną z metod arteterapii, stosowanych w ramach pomocy psychologicznej u osób borykających się z trudami choroby nowotworowej. U założeń arteterapii leży niepodważalny już fakt, że czynniki psychologiczne odgrywają niebagatelną rolę w przebiegu choroby i mają wpływ na skuteczność leczenia. Wiadomo, że im lepszy nastrój u osoby chorej, tym jej szanse na powrót do zdrowia się większe.
O ARTETERAPII
Choroba nowotworowa jest przyczyną nie tylko znacznego cierpienia fizycznego, ale też stresu, obniżenia nastroju oraz innych trudności psychologicznych dla samych chorych oraz dla członków ich rodzin. Już od momentu diagnozy, czy nawet podejrzenia nowotworu, pacjenci borykają się z negatywnymi emocjami, takimi jak poczucie zagrożenia, strach czy lęk przed śmiercią, bólem oraz skutkami ubocznymi leczenia. Chorzy tracą poczucie kontroli nad własnym życiem, obniża się ich samoocena, zaczynają izolować się od otoczenia, tracą zainteresowania, ogarnia ich poczucie beznadziei. W przypadku, niektórych nowotworów, np. raka piersi, dochodzi do tego także utrata tożsamości płciowej i trudności z realizowaniem dotychczasowych ról społecznych: żony, matki, czy babci. Dlatego, tak ważna jest pomoc psychologiczna, m.in. arteterapia. Jednym z podstawowych celów arteterapii jest ujawnianie wypieranych lub tłumionych uczuć i emocji. Aktywność plastyczna umożliwia to drogą niewerbalną, co zazwyczaj przynosi znaczną ulgę. To dlatego w Wielkiej Brytanii już co drugi pacjent koloruje w trakcie i po chemioterapii, a także oczekując na zabieg chirurgiczny i podczas rekonwalescencji po operacji. Wyniki badań opublikowanych w British Medical Journal (BMJ 2016; 352: h6795) potwierdziły, że kolorowanie redukuje stres, gniew i lęk oraz poprawia nastrój i zapobiega depresji u osób chorujących na raka.
O KOLORAKACH
„Z tych powodów postanowiliśmy wprowadzić kolorowanie również do polskich klinik i oddziałów onkologicznych – mówi Małgorzata Ciupa z wydawnictwa Medicine in Press, które planuje wydanie „Koloraków” czyli zestawu zawierającego 16 autorskich kolorowanek poprawiających nastrój i zwiększających motywacje do walki z chorobą. „Podzielamy opinię, że stres i lęk u pacjentów onkologicznych niekorzystnie wpływają na przebieg terapii i należy dążyć do ich zmniejszenia. Dlatego tak cenne są wszelkie inicjatywy poprawiające nastrój u pacjentów onkologicznych, a tym samym wpływające korzystnie na jakość ich życia i przebieg leczenia” – dodaje Barbara Jobda, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Onkologicznych, które objęło patronat nad „Kolorakami”. Wśród patronów książki są także: Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Fundacja „Tam i z Powrotem”, Fundacja Psychoonkologii „Ogród Nadziei”, Fundacja „Carita”, Fundacja „Kwiat Kobiecości”, Fundacja Małgosi Braunek „Bądź” i Stowarzyszenie „Niebieski Motyl”.
Autorami kolorowanek są artyści: Krzysztof Schodowski (rocznik 83’) i Joanna Michalska (rocznik 99’). Okładkę zaprojektowała Joanna Michalska.