Zatrzymać się na przystanku Alzheimera – nietypowa wiata w Warszawie.

Z tego przystanku nie odjedzie żaden autobus. Przed Centrum Alzheimera w Warszawie stanęła wiata, która ma być miejscem zatrzymania się przy ucieczkach do domu, jakie towarzyszą zanikom pamięci podopiecznych placówki.

Zamiast rozkładu jazdy będzie informacja o działalności placówki, niedługo pojawią się specjalne gabloty reklamowe nt. form pomocy dostępnych w Centrum. Drugim zadaniem fałszywego przystanku jest zapewnienie bezpieczeństwa, zdrowia i życia podopiecznych jednostki.

Realizując projekt fałszywego przystanku oparto się na fakcie, iż pamięć krótkotrwała prawie nie funkcjonuje, ale długotrwała jest nadal aktywna. Podopieczni znają oznaczenia warszawskich przystanków i pamiętają, że czekając tam, można się dostać do domu. Dlatego dołożono starań, by wiata pochodziła z lat 90. i miała oryginalne oznaczenia.

W chorobie Alzheimera jednym z możliwych objawów jest dromomania (popęd do ucieczki). Objaw ten pojawia się na późniejszych etapach choroby, gdy zaburzeniu ulegają wyższe czynności korowe. Osoby chore chcą wrócić do miejsca najbardziej im znanego i bezpiecznego – do domu.

Pomysł został zaczerpnięty z rozwiązania wdrożonego w 2008 r. w Benrath Senior Centre w Dusseldorfie.

 

Źródło: rynekzdrowia