Zanieczyszczenie powietrza szkodzi sercu

Polskie badania potwierdzają: zanieczyszczenie powietrza szkodzi sercu. Wpływa na stan zdrowia zdrowych osób i może pogarszać kondycję pacjentów z chorobą serca.

Nasi eksperci przedstawili wyniki swoich prac na kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Londynie.

Zespół młodych badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie pod opieką prof. Tomasza J. Guzika z Krakowa i prof. Andrzeja Wysokińskiego z Lublina wykazał, że życie w zanieczyszczonym środowisku negatywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy młodych zdrowych osób.

Porównano wskaźniki ryzyka u mieszkańców dwóch polskich miast – Krakowa i Lublina, które są podobne do siebie pod względem demograficznym oraz warunków klimatycznych, ale różnią się znacznie pod względem zanieczyszczenia powietrza. Dotyczy to zwłaszcza zanieczyszczenia cząstkami stałymi o średnicy 2,5 mikrometra (PM2,5) i 10 mikrometrów (PM10).

Kraków należy do czołówki najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich, podczas gdy Lublin leży w centrum jednego z najmniej zanieczyszczonych obszarów w Polsce.

Łącznie przebadano 826 młodych ludzi w wieku 16-22 lata, u chłopców mieszkających w Krakowie stwierdzono podwyższone ciśnienie tętnicze krwi w porównaniu z ich rówieśnikami z Lublina oraz wyraźnie podwyższone stężenia związków świadczących o rozwoju stanu zapalnego.

Naukowcy zaobserwowali ponadto, że wpływ zanieczyszczeń na układ sercowo-naczyniowy jest szczególnie niekorzystny u osób z podwyższonym wskaźnikiem masy ciała (BMI) – równym lub wyższym 25 kg/m2, czyli z nadwagą i otyłością.

Zespół naukowców z III Katedry i Oddziału Klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Śląskiego Centrum Chorób Serca zaobserwował z kolei, że zanieczyszczenie powietrza może mieć bardzo negatywny wpływ na stan pacjentów, którzy w latach 2006-2012 trafili do szpitala z powodu ostrego zespołu wieńcowego.

 

źródło: PAP