#WczesneWykrycieToŻycie

45 organizacji pacjentów oraz osoby znane przyłączyły się do Ogólnopolskiej Kampanii #WczesneWykrycieToŻycie – w ten sposób przypominają o profilaktyce raka jajnika oraz nowotworów onkohematologicznych – chłoniaków i białaczek.

W Polsce, wśród nowotworów strefy intymnej u kobiet, największą śmiertelność powoduje rak jajnika. Co roku odchodzi z powodu tego nowotworu blisko 3800 kobiet. Zachorowalność oraz liczba zgonów z powodu raka jajnika wciąż niepokojąco wzrastają. Przeżycia 5-letnie wśród pacjentek z nowotworami jajnika w ciągu pierwszej dekady XXI zmniejszyły się aż o prawie 8 %. Rak jajnika jest najgorzej rokującym nowotworem ginekologicznym, notującym najniższy poziom wskaźnika przeżycia 5-letniego – tylko 42,6%. Wynika to przede wszystkim z trudności wczesnego rozpoznania choroby oraz niekorzystnej lokalizacji anatomicznej. Wykrycie raka jajnika we wczesnych stadiach, kiedy szanse na przeżycie pięcioletnie wynoszą aż 90%, nadal dotyczy niewielkiego odsetka pacjentek (20–30%), prawie w 70% przypadków nowotwór ten rozpoznaje się w wyższym stopniu zaawansowania (III i IV), w którym 5-letnie przeżycie obniża się do 25%. Przyczyny raka jajnika wciąż nie są dokładnie poznane. Za czynniki ryzyka uważa się wczesną pierwszą miesiączkę i późną menopauzę, bezdzietność, nieskuteczne stymulowanie owulacji u kobiet, które mają problemy z zajściem w ciążę oraz niekarmienie piersią. Są to, więc czynniki związane z wydłużonym okresem pracy jajników.

Wrzesień to także miesiąc profilaktyki nowotworów onkohematologicznych – chłoniaków i białaczek. Białaczki to złośliwe nowotwory układu krwiotwórczego najczęściej powstające wskutek przypadkowego błędu przy podziale komórki układu krwiotwórczego. Nowotwór jest następstwem jednej zmutowanej, uszkodzonej komórki, jej niekontrolowanego namnażania. Generalnie, nowotwory układu krwiotwórczego nie mają uwarunkowań rodzinnych, nie są też chorobami zakaźnymi. Wskazuje się też na środowiskowe przyczyny powstawania białaczek m.in. związek z ekspozycją na promieniowanie, występowanie określonych substancji chemicznych (benzen) w miejscu pracy i domu czy niską częstotliwością pola elektromagnetycznego. Wśród czynników ryzyka wymienia się również palenie papierosów, przebyte leczenie przeciwnowotworowe, a zwłaszcza radioterapię.
Białaczki stanowią około 10% zachorowań na nowotwory.

WIĘCEJ INFORMACJI NA STRONACH ORGANIZACJI:

Organizacje wspierające chorych na nowotwory ginekologiczne:

• Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi SANITAS –  www.sanitas.sanok.pl  
• Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologiczno-ginekologicznymi Magnolia –  www.stowarzyszenie-magnolia.org  
• Ogólnopolska organizacja Kwiat kobiecości –  www.kwiatkobiecosci.pl  

Organizacje wspierające chorych na chłoniaki:

• Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki – Przebiśnieg –  www.przebisnieg.org  
• Stowarzyszenie Wspierające Chorych na Chłoniaki „Sowie Oczy” –  www.sowieoczy.pl  

Organizacje wspierające chorych na nowotwory krwi:

• Grupa Wsparcia Chorych na Nowotwory Mieloproliferacyjne –  http://www.pkopo.pl/o_nas/grupa_wsparcia_mpn
• Stowarzyszenie Pomocy Chorym na nowotwory krwi (w Zamościu) –  www.spchn.lbl.pl  
• Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową –  www.spbs.com.pl  
• Fundacja Carita – Żyć ze szpiczakiem –  www.fundacjacarita.pl  
• Fundacja Centrum Leczenia Szpiczaka –  www.szpiczak.org