Warszawa: II odsłona wystawy „Spójrzcie nam w oczy – chcemy żyć dłużej”

Dnia 6 września 2019 r. wystawa stanęła przed głównym wejściem do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Będzie ją można oglądać do 12 września. Piękne portrety jej bohaterów zrobił znakomity fotograf Marek Straszewski.

Organizatorzy wystawy: Fundacja EuropaColon Polska, Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO oraz  Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych chcą z całą mocą powiedzieć jeszcze raz: chorzy na zaawansowanego raka jelita grubego chcą i mogą żyć dłużej!

Rak jelita grubego rocznie zabija w Polsce ok. 12 tys. osób. Polscy chorzy są leczeni mniej skutecznie niż w krajach takich jak Turcja czy Litwa. Od krajów o najlepszych efektach leczenia takich jak np. Belgia różnica w długości tzw. przeżycia 5-letniego wynosi ok. 15%. Oznacza to, że każdego roku umiera ok. 2200 osób, które mogłyby jeszcze żyć. Problemem jest brak możliwości właściwego leczenia w III i IV linii. W standardach i zaleceniach międzynarodowych towarzystw naukowych (ESMO, NCCN) rekomendowane są 2 leki w III i IV linii leczenia zaawansowanego, przerzutowego raka jelita grubego, które znacząco przedłużają życie chorych. Te leki (jeden lub obydwa) są refundowane w 26 krajach Europy, w tym w państwach o podobnym lub niższym od Polski poziomie zamożności, m.in. na Węgrzech, w Słowacji, a ostatnio w Rumunii i Bułgarii.

Chorzy, po skutecznym leczeniu w dwóch pierwszych liniach często pozostają w dobrej a nawet w bardzo dobrej kondycji. Tacy właśnie byli Agnieszka i Piotr. Samodzielni, nie wymagali opieki, pracowali. Ale, jak sami mówili – w pewnym momencie system ochrony zdrowia przestał ich zauważać, poczuli się porzuceni, nie dano im już żadnej szansy.

Na raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Z leczenia, o które aktualnie walczą zainteresowani, skorzystać mogłoby około 1500. pacjentów. Obciążenie budżetu to koszt rzędu 7 mln złotych. Oncoindex wskazuje poziom refundacji leków w leczeniu raka jelita grubego na poziomie (minus) -75, gdzie 0 (zero) oznacza leczenie na poziomie wypełniającym światowe zalecenia.

Bohaterowie wystawy – wszyscy są chorzy na raka jelita grubego, zdecydowali się pokazać swoje twarze i opowiedzieć swoje historie. Wszyscy proszą „Spójrzcie nam w oczy – chcemy żyć dłużej !”.

Nadal można podpisywać petycję w sprawie pilnego dostępu do III i IV linii leczenia dla pacjentów z przerzutowym rakiem jelita grubego.

https://www.petycjeonline.com/petycja_w_sprawie_pilnego_dostpu_do_iii_i_iv_linii_leczenia_dla_pacjentow_z_przerzutowym_rakiem_jelita_grubego