W Łodzi powstało centrum Komisji Europejskiej na rzecz zdrowego starzenia

Będzie to pierwszy w Polsce i jeden z 74 tego typu ośrodków w Europie. „Cel jest jeden: aby wszystkim ludziom w Europie żyło się jak najlepiej. Nie chodzi już tylko o wydłużanie życia, lecz dbanie o podnoszenie jego jakości w odniesieniu do osób starszych, których za 10 lat w Łodzi i regionie będzie ponad 35 proc. ” – podkreśliła prorektor ds. nauki łódzkiego Uniwersytetu Medycznego prof. Lucyna Woźniak.

W tegorocznym konkursie Komisji Europejskiej na centra referencyjne w ramach Europejskiego Partnerstwa na rzecz Aktywnego i Zdrowego Starzenia (EIP AHA) łódzkie konsorcjum zostało ocenione na dwie gwiazdki w skali od 1 do 4.

Dotychczas status ośrodków referencyjnych ds. aktywnego i zdrowego starzenia się posiadały 32 europejskie konsorcja, przede wszystkim z Europy Zachodniej. Uniwersytet Medyczny w Łodzi aktywnie współpracował z ośrodkami referencyjnymi z Coimbry (Portugalia) oraz Groningen (Holandia); wyniki tej współpracy pozwoliły na udział w tegorocznym konkursie.

Według marszałka woj. łódzkiego Witolda Stępnia, działalność centrum EIP AHA dotyczyć będzie wielu dziedzin – od badań naukowych dotyczących starzenia się, poprzez usługi medyczne, farmację, rehabilitację, produkcję kosmetyków, socjologię czy szeroko pojęte dbanie o kondycję psychiczną seniorów.

„Partnerstwo 74 centrów w Europie oznacza, że będziemy mogli korzystać z wiedzy i doświadczenia ośrodków, które zajmują się zagadnieniami starzenia już od wielu lat. Nie będziemy wyważać otwartych drzwi, testować projektów. To nie tylko oszczędzi nasz czas, ale i obniży koszty osiągnięcia pewnych celów i zaktywizuje innowacje w regionie, zwłaszcza w mniejszych ośrodkach” – wyjaśniła prof. Lucyna Woźniak.

Łódzki Uniwersytet Medyczny od kilku lat zajmuje się zagadnieniami zdrowego starzenia. W 2011 r. powołano w nim Centrum Badań nad Zdrowym Starzeniem. Na badania interdyscyplinarne placówka pozyskała z UE ponad 5 mln euro.

 

PAP