W 10 MIASTACH W POLSCE PÓJDĄ SPACEREM PO ZDROWIE!

Już 29. września b.r. w dziesięciu miastach w Polsce odbędzie się największy spacer po zdrowie. W samo południe, równocześnie w 10 miastach w Polsce odbędzie się 30 minutowy zdrowotny spacer i próba pobicia Rekordu Polski w jednoczesnym spacerowaniu. „Spacer po zdrowie- zaproś swojego lekarza”. Kolejna,  druga już edycja imprezy obejmie w tym roku aż 10 miast –  Ciechocinek, Chrzanów, Kraśnik, Malbork, Oświęcim, Sandomierz, Skierniewice, Sopot, Świerklaniec, Żyrardów.

Ruch ma znaczenie dla zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że siedzący tryb życia jest już czwartą przyczyną zgonów na świecie. Tymczasem regularna aktywność fizyczna wydłuża życie i zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób przewlekłych. Już 30 minut chodzenia każdego dnia może wydłużyć życie o 3,5 roku. Dlatego dziś coraz częściej podkreśla się rolę aktywności fizycznej w procesie codziennej regeneracji, dbaniu o zdrowie, a nawet w procesie zdrowienia

 

Spacer jest najlepszym lekiem człowieka. Ogromną rolę w poprawie wyników zdrowotnych ma codzienny spacer. Badania dowodzą, że już 30 minutowa przechadzka każdego dnia zmniejsza ryzyko chorób serca, udaru, cukrzycy i raka piersi. Spacer dobrze również działa na stawy, nie powodując kontuzji, jak na przykład bieganie, a także regenerująco poprawiając koncentrację, kreatywność i jakość snu. Dodatkowo codzienny ruch poprawia nastrój i zwiększa odporność organizmu na choroby, a tym samym wydłuża życie. Zauważył to już 2400 lat Hipokrates, który wypowiedział słynną sentencję: „Spacer jest najlepszym lekiem człowieka”.

 

„Spacer po zdrowie- zaproś swojego lekarza”. Projekt realizowany przez klub Perła Wellness ma zwrócić uwagę na najprostszy z możliwych sposób dbania o zdrowie. „Dzięki temu projektowi chcemy dotrzeć do całego społeczeństwa z informacją, że ruch ma bardzo wiele odmian, poczynając od 30 minut marszu dziennie. Wystarczy tylko 30 minut dziennie, aby poprawić stan swojego zdrowia. Chcemy, aby pacjenci z taką wiedzą mogli pójść do swoich lekarzy rodzinnych i pytać o rodzaj ruchu najlepszy dla nich. Dzięki temu mamy nadzieję na przyspieszenia zmian i podnoszenie wiedzy społeczeństwa na temat wpływu ruchu na zdrowie.- mówi lek.med. Anna Plucik-Mrożek organizatorka

 

 

Chodzenie jest dla człowieka naturalną czynnością, którą wykonuje każdego dnia. Nie potrzebne są do tego ani sprzęt ani specjalne przygotowanie, a jedynie wygodne buty. Spacer jest dobry dla całego naszego organizmu, o czym powinny pamiętać osoby zdrowe, chcące profilaktycznie wzmacniać organizm, jak i chore, dla których rekreacyjny ruch jest ważnych elementem dochodzenia do sprawności i zdrowia.

 

10 miast i Rekord Polski. W tym roku po raz pierwszy spacer odbędzie się w 10 miastach Ciechocinku, Chrzanowie, Kraśniku, Malborku, Oświęcimiu, Sandomierzu, Skierniewicach, Sopocie, Świerklańcu, Żyrardowie – a jego uczestnicy spróbują pobić Rekord Polski w jednoczesnym spacerowaniu. W programie wydarzenia między innymi Warsztaty Nordic Walking, warsztaty dla kobiet w ciąży i warsztaty Zdrowy Kręgosłup, a także ćwiczenia relaksacyjne. Kulminacyjnym punktem wydarzania będzie 30 minutowy spacer ulicami miast .

Poradnik dla lekarzy. W ramach tegorocznej akcji organizatorzy opracowali także unikalny poradnik dla lekarzy, który ma pomóc w kwalifikacji pacjentów do odpowiedniego rodzaju aktywności fizycznej. W publikacji znajdują się informację na temat rodzaju aktywności fizycznej i jego wpływu m.in. na takie choroby jak cukrzyca czy choroby serca, a także dla kobiet w ciąży czy osób starszych. W materiale znajduje się także wzór recepty, którym lekarz może się posługiwać zalecając odpowiednio dobraną aktywność fizyczną.

Organizatorem akcji „Spacer po zdrowie – zaproś swojego lekarza” jest klub fitness Perła Wellness. Projekt jest finansowany w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.

 

 

SPACER PO ZDROWIE – ZAPROŚ SWOJEGO LEKARZA

 

KIEDY: 29 września 2018, godz. 12.00

GDZIE: Ciechocinek, Chrzanów, Kraśnik, Malbork, Oświęcim, Sandomierz, Skierniewice,  Sopot, Świerklaniec, Żyrardów.

REJESTRACJA: http://www.perlasport.pl/spacer-po-zdrowie/

FANPAGE: https://www.facebook.com/spacerpozdrowie/?ref=bookmarks