„Uwolnij swoją moc” – to hasło kampanii społecznej, prowadzonej przez Fundację Integracja, której jednym z priorytetów jest aktywne wsparcie działań na rzecz refundacji cewników hydrofilowych w Polsce. Cewniki hydrofilowe powinny być objęte pełną refundacją przez NFZ, ponieważ są rekomendowane przez ekspertów, jako najlepsze i najbezpieczniejsze.
Łukasz Brudek od 3 lat jeździ na wózku inwalidzkim. Mimo to studiuje na wydziale wychowania fizycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego i gra w rugby na wózku w Klubie Rzeszowskiego Stowarzyszenia Rugby na Wózkach Flying Wings. Od niedawna używa cewników hydrofilowych. Problem w tym, że limity NFZ są niewystarczające.
„Używam cewników hydrofilowych, ale tylko w ramach refundowanego limitu, 30 sztuk miesięcznie – mówi Łukasz Brudek. – To stanowczo za mało. Bo kiedy mam bardziej aktywny dzień, jestem poza domem i nie mam warunków do zmiany, to używam go minimum raz dziennie. Ale kiedy jestem w domu przez cały dzień i nigdzie nie wychodzę, to korzytam z cewnika co 2-3 godziny. Cewniki hydrofilowe szybko się otwiera, łatwo się je obsługuje – bez żadnych dodatkowych akcesoriów, bez żelowania. Niesamowicie łatwy jest poślizg przy wprowadzeniu cewnika do cewki moczowej – szybko i dyskretnie. Nie spotkałem się z lepszymi cewnikami niż hydrofilowe.”
Tylko w Polsce problem dotyczy około 50 tys. osób. Dlatego też Fundacja Integracja realizuje kampanię społeczną „Uwolnij swoją moc”.
– Ta moc jest związana z pęcherzem neurogennym, bo to on bardzo często potrafi ograniczać naszą swobodę i możliwość funkcjonowania – mówi prezes Integracji, Piotr Pawłowski. – Zdiagnozowaliśmy bardzo niską świadomość tego, jak funkcjonować np. po urazie rdzenia kręgowego. Moi przyjaciele mówią mi o lęku przed pójściem do urologa, bo lekarze są niewyspecjalizowani w kwestii pacjentów z urazem rdzenia kręgowego, nie wiedzą, jak nam pomóc. Stąd pomysł na tę kampanię. Jej celem jest też to, byśmy mieli dostęp do refundowanego sprzętu urologicznego, który jest nam niezbędny do funkcjonowania – dodaje.
Główną przyczyną powstania pęcherza neurogennego są: wady rozwojowe, urazy, choroby rdzenia kręgowego czy rozszczep kręgosłupa u dzieci. Zaburzenia czynności dolnych dróg moczowych prowadzą do zalegania moczu w pęcherzu, co z kolei skutkuje infekcjami dróg moczowych, może uszkadzać nerki i ostatecznie doprowadzić do przedwczesnej śmierci.
Obecne rozwiązania w polskim systemie opieki zdrowotnej są niewystarczające do pełnego, samodzielnego funkcjonowania chorych. Badania potwierdzają, że standardy wdrożone w krajach europejskich, uwzględniające stosowanie jednorazowych cewników hydrofilowych, obniżają ryzyko niepożądanych infekcji i umożliwiają pełną aktywność zawodową, a co najważniejsze poprawiają komfort życia codziennego tych osób. Dlatego jednym z priorytetów kampanii jest aktywne wsparcie działań na rzecz refundacji cewników hydrofilowych w Polsce. Cewniki hydrofilowe powinny być objete pełną refundacją przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ponieważ są rekomendowane przez ekspertów, jako najlepsze i najbezpieczniejsze.
– „Cewniki hydrofilowe są standardem na całym świecie, tylko nie u nas w kraju. Bo są podobno za drogie – mówi kierownik Katedry i Kliniki Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Piotr Radziszewski. – Miałem paru pacjentów po urazach rdzenia kręgowego, którzy źle sobie założyli cewnik, co doprowadziło do zwężenia cewki raz, drugi, trzeci i potem nie mogli się już sami cewnikować. Trzeba było wytworzyć cystostomię, rozciąć cewkę, wykonać kolejny zabieg i koszty nam rosły. Więc z jednej strony rosną nam koszty z powodu powikłań, a z drugiej – refundujemy coś najtańszego. Gdy wiadomo, że coś droższego mogłoby w efekcie obniżyć nam te koszty. Co więcej jest to też korzyść zdrowotna dla pacjenta, bo zapobiegamy powikłaniom“.
Brak właściwej diagnozy, a potem odpowiedniego leczenia sprawia, że pacjenci, którzy mogliby być wyleczeni, mają założone cewniki na stałe lub noszą pieluchomajtki. To stawia Polskę daleko w tyle za krajami europejskimi, które refundują swoim pacjentom sprzęt dobrej jakości i leki potrzebne do samocewnikowania.
Aby wesprzeć osoby dotknięte neurogenną dysfunkcją pęcherza moczowego, Integracja stworzyła kompendium wiedzy o cewnikowaniu: www.niepelnosprawni.pl/cewnikowanie . To pierwsze takie miejsce z kompleksowymi informacjami, opiniami i poradami ekspertów oraz historiami pacjentów.