Tysiące przedstawicieli zawodów medycznych wyjdzie na ulice Warszawy.

Przedstawiciele zawodów medycznych będą protestować w Warszawie. Lekarze, pielęgniarki, diagności sprzeciwiają się proponowanym przez rząd rozwiązaniom prawnym dotyczącym finansowania ochrony zdrowia.

Jak informuje Rzeczpospolita 24 września na ulice Warszawy wyjdą przedstawiciele kilkunastu zawodów medycznych, którzy chcą podwyżek i zwiększenia stawki przeznaczanej na opiekę zdrowotną do 6,8 proc. PKB.

Decyzję o proteście podjęło dziewięć stowarzyszeń zawodów medycznych 8 lipca. Lekarze, pielęgniarki, położne, fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni, technicy elektroradiologii oraz ratownicy medyczni na spotkaniu w Warszawie ustalili, że jeśli rząd nie przystanie na ich warunki, będą protestować na ulicach Warszawy 24 września.

Przedstawiciele zawodów medycznych na razie zbierają podpisy pod listem z żądaniami do premier Beaty Szydło.  Jeśli pani premier nie zgodzi się na postulaty wyjdą na ulice. Rozważają nawet strajk w formie urlopu na żądanie.

Biały personel walczy przede wszystkim o wzrost nakładów na opiekę zdrowotną do poziomu obowiązującego w innych krajach europejskich. Domaga się też podwyżki płac dużo wyższej niż ta zaproponowana przez Ministerstwo Zdrowia w przedstawionym niedawno projekcie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia.

Więcej: www.rp.pl