Światowy Dzień Cukrzycy 14.11.2021

„JEŚLI NIE TERAZ TO KIEDY! – hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Cukrzycy stało się także motywem przewodnim najnowszego wideoklipu ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Dłuższe życie z cukrzycą”. Organizatorzy kampanii zwracają uwagę na aktywność fizyczną, dzięki której chorujący na cukrzycę mogą żyć dłużej, a osoby narażone na tę podstępną chorobę mogą jej uniknąć.

Cukrzyca, uznawana przez ONZ za jedyną niezakaźną epidemię XXI wieku, należy do najczęstszych chorób przewlekłych i najgroźniejszych schorzeń cywilizacyjnych. Prowadzi do wielu powikłań, a nierozpoznana lub niewłaściwie leczona, jest jedną z głównych przyczyn niesamodzielności, a nawet przedwczesnej śmierci. Najczęstszą postacią cukrzycy, bo stanowiącą aż 80 procent wszystkich przypadków, jest cukrzyca typu 2. W Polsce dotyka 3 mln osób, z których aż 30 procent nie wie, że choruje. Kolejne 5 milionów osób znajduje się w stanie przedcukrzycowym. –  Jeśli nie zrobią nic ze swoim życiem, choroba wkrótce się u nich rozwinie. Nadwaga, otyłość, złe nawyki żywieniowe i brak aktywności fizycznej to główne przyczyny cukrzycy typu 2 – mówi Maja Makowska, chora na cukrzycę. – Na szczęście na każdą z nich mamy wpływ. Wystarczy się ruszyć! Zacząć wprowadzać zmiany w stylu życia.

Maja Makowska, znana jako Sugar Woman, wie, co mówi, bo z cukrzycą zmaga się od 22 lat. Jest najlepszym dowodem, że z cukrzycą można żyć „pełnią życia”: realizować swoje pasje, pracować zawodowo, podejmować takie same aktywności jak osoba zdrowa. Trzeba jednak znać i stosować kilka zasad. Maja sama robi to od lat, a z okazji Światowego Dnia Cukrzycy  w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Dłuższe życie z cukrzycą”, dzieli się nimi w wideoklipie pt. „Jeśli nie teraz to kiedy? Ruszaj się i dłużej żyj z cukrzycą!”, aby więcej osób (nie tylko tych z diagnozą „cukrzyca”) mogło prowadzić długie i lepsze życie.  

Kiedy uświadomimy sobie, że co 10 sekund ktoś na świecie zapada na cukrzycę a co 8 sekund umiera z powodu jej powikłań, staje się jasne, że nie można zwlekać. Symptomy takie jak ciągłe zmęczenie i senność, wzmożone pragnienie lub niezrozumiałe wahania masy ciała powinny nas skłonić do natychmiastowego kontaktu z lekarzem. A jeśli potwierdzi cukrzycę, trzeba  jak najszybciej podjąć niezbędne kroki w celu zapanowania nad chorobą. Nie można odkładać leczenia na później, tu przecież chodzi o nasze życie – mówi dr nauk o zdrowiu Beata Stepanow, Prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej, które jest partnerem kampanii „Dłuższe życie z cukrzycą”.

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, której powikłania są szczególnie groźnie i mogą spowodować nagłą, przedwczesną śmierć z powodu np. udaru mózgu, czy zawału serca. Niestety na cukrzycę zapadają coraz młodsze osoby. Pandemia dodatkowo pogorszyła sytuację:  przestaliśmy się ruszać, coraz więcej czasu spędzaliśmy przed ekranami komputerów, a coraz mniej na powietrzu. Ale każda pora jest dobra na zmiany. Trzeba tylko zacząć od zaraz. Choćby od najprostszych a jednocześnie najbardziej efektywnych form aktywności fizycznej, takich jak nordic walking.

Chodzenie z kijkami na świeżym powietrzu to idealne rozwiązanie dla każdego. Mogą je uprawiać młodsi i starsi, zdrowi i chorzy na cukrzycę, zarówno ci wprawieni, jak i początkujący, sami pacjenci, ale też ich rodziny i bliscy. Nordic walking znakomicie wpływa na kondycję fizyczną i psychiczną, przyspiesza przemianę materii i pomaga kontrolować poziom glukozy we krwi oraz redukuje stres – zachęca dr Joanna Piotrowska, instruktorka nordic walking z Europejskiego Stowarzyszenia Jesteśmy Aktywni, liderka jednej z drużyn biorących udział w marszach po dłuższe życie z cukrzycą.

O zaletach chodzenia z kijkami a także o tym, że regularna aktywność fizyczna i zmiana nawyków żywieniowych jest kluczem do normalnego życia nawet z chorobą, mówi również w wideoklipie edukacyjnym Maja Makowska. – Rusz się od razu. Co masz zrobić jutro, zrób dzisiaj, a jeśli jesteś w bezruchu, zmień to natychmiast – zachęca Sugar Woman. – Ruch to zdrowie, ruch to życie. Ilekroć przypomnisz sobie te słowa, zastosuj je, a będziesz żyć dłużej, lepiej i zdrowiej. Bo jeśli nie teraz, to kiedy?

Wideoklip zatytułowany „Jeśli nie teraz to kiedy? Ruszaj się i dłużej żyj z cukrzycą!” z udziałem Mai Makowskiej będzie można zobaczyć podczas wydarzeń organizowanych z okazji Światowego Dnia Cukrzycy oraz na stronie kampanii www.dluzszezyciezcukrzyca.pl i profilu kampanii na FB.

***

Ogólnopolska Kampania Edukacyjna „Dłuższe życie z cukrzycą” ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat cukrzycy, w tym cukrzycy typu 2, która dotyczy 80% diabetyków oraz zagrożeń związanych z tą chorobą, ze szczególnym uwzględnieniem powikłań sercowo-naczyniowych. W ramach kampanii realizowane są działania skierowane na poszerzanie wiedzy dotyczącej powikłań cukrzycy, poprawy jakości i długości życia diabetyków, a także akcje z zakresu profilaktyki wśród zdrowych osób. Kampania została zainaugurowana przy okazji obchodów Światowego Dnia Cukrzycy w 2016 roku. Inicjatorem kampanii jest firma Boehringer Ingelheim, a jej partnerami są: Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, portal mojacukrzyca.org, Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej, portal cukrzyca.pl oraz blog Dietolog.pl. Honorowy patronat nad kampanią objęły Polskie Towarzystwo Diabetologiczne i Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.

Światowy Dzień Cukrzycy (ang. World Diabetes Day) – międzynarodowe święto, obchodzone 14 listopada każdego roku, w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga. Ideą Światowego Dnia Cukrzycy jest zwiększanie świadomości na temat cukrzycy, czynników ryzyka jej wystąpienia, metod jej zapobiegania i leczenia. Wydarzenia organizowane tego dnia mają rozpowszechniać wiedzę o cukrzycy, uświadamiać wagę problemu oraz promować edukację diabetologiczną.

***

Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się zwiększonym stężeniem glukozy we krwi, wynikającym z defektu wydzielania i/lub działania insuliny. Choroba wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności, a nawet niewydolnością różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. Typowe symptomy cukrzycy typu 2 to nadmierne pragnienie, częste oddawanie moczu, skłonność do infekcji intymnych oraz zakażeń grzybiczych oraz zmęczenie i senność.

Wyróżniamy cukrzycę typu 1, która najczęściej występuje u dzieci i młodych ludzi, cukrzycę typu 2, która stanowi około 80% wszystkich przypadków choroby, cukrzycę ciężarnych, a także inne typy o nieznanej etiologii. Wśród czynników wpływających na rozwój cukrzycy typu 2 wymienia się: uwarunkowania genetyczne, czynniki środowiskowe, brak aktywności fizycznej, wysokoenergetyczną dietę, otyłość. Nieleczona może prowadzić do wystąpienia poważnych powikłań sercowo-naczyniowych np. zawału serca lub udaru mózgu.

Zaleca się, aby u każdej osoby powyżej 45. roku życia wykonywać oznaczenie poziomu glukozy co trzy lata, a u osób w grupie ryzyka, niezależnie od wieku, raz w roku. Prawidłowy poziom stężenia glukozy we krwi żylnej u zdrowej osoby to: 70- 99 mg/dl i < 140 mg/dl w 120. minucie doustnego testu tolerancji glukozy (OGTT).

CUKRZYCA W LICZBACH:

 

  • 463 miliony osób (w wieku 20–79 lat) – tyle, wg szacunków chorowało, w 2019 roku na świecie na cukrzycę
  • 3 miliony – około tylu osób, czyli co 11 dorosły, w Polsce mierzy się z cukrzycą
  • 5,2 miliona Polaków ma stan przedcukrzycowy
  • Co 8 sekund z powodu powikłań cukrzycy umiera na świecie jedna osoba, w tym ponad połowa z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego
  • 12 lat – nawet tyle krócej mogą żyć chorzy na cukrzycę, u których doszło do powikłań sercowo-naczyniowych
  • 4,2 miliona osób na świecie, wg Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej, zmarło w 2019 roku na cukrzycę
  • 578 milionów osób – przewiduje się, że do 2030 r. do tylu wzrośnie liczba chorych na cukrzycę a w 2045 osiągnie nawet do 700 milionów