Startuje kampania edukacyjna „Zdrowy Oddech”

16 listopada obchodzimy Światowy Dzień POChP. Z tej okazji wystartowała kampania edukacyjna „Zdrowy Oddech” pod patronatem Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc i Polskiego Towarzystwa Alergologicznego przygotowana przez Medical Media Solutions. Projekt ukazał się wraz z dziennikiem „Rzeczpospolita” oraz na www.dbajozdrowie.info

Cywilizacyjne choroby płuc powinny być priorytetowym wyzwaniem dla zdrowia w Polsce. Skala problemu jest olbrzymia. „W 2020 roku przewlekła obturacyjna choroba płuc ma być czwartą, a w roku 2030 trzecią wśród wszystkich przyczyn zgonów. Szacuje się, że w Polsce na POChP choruje około 2 miliony osób natomiast aż 1/3 chorych nie jest rozpoznana.” – stwierdza prof. Halina Batura-Gabryel, Konsultant Krajowy w dziedzinie chorób płuc.  

Mniej powszechną chorobą niż POChP jest idiopatyczne włóknienie płuc, które jest chorobą przewlekłą i postępującą. Najczęściej pojawia się po 50. roku życia, a ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem. Z reguły rozpoznawana jest zbyt późno.

Szczególnie ważną kwestią dla naszego zdrowia jest dbanie o jakość powietrza, którym oddychamy. Według najnowszego raportu WHO, aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast UE leży w Polsce. Zanieczyszczone powietrze z zewnątrz dostaje się do mieszkań, sprawiając, że również w domu wdychamy substancje szkodliwe dla zdrowia. „Liczba zgonów z powodu ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza jest ok. 10 razy wyższa niż liczba zgonów w wyniku wypadków drogowych.” – stwierdza dr Piotr Dąbrowiecki, Przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. Redukcja zanieczyszczeń powietrza w bezpośredni sposób poprawia sytuację zdrowotną, gdyż to czym oddychamy ma wpływ na choroby, które nas dotykają. „Wygląda na to, że jeśli politycy nic w kwestii smogu nie zrobią, będziemy musieli wziąć sprawy w swoje ręce i wyjść w masce na ulicę.” – mówi Agnieszka Sztyler-Turovsky, wydawca MedOnet.pl

Według badania przeprowadzonego przez Enviroment Protection Agency codziennie spędzamy do 90% naszego czasu w zamkniętych pomieszczeniach i średnio aż do 9 godzin dziennie w przestrzeniach współdzielonych z innymi. Powietrze w pomieszczeniach zamkniętych jest od 2 do 5 razy bardziej zanieczyszczone niż te znajdujące się na zewnątrz. Rozwiązaniem problemu złej jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń jest jego stałe oczyszczanie. Najlepszym i najszybszym rozwiązaniem jest uzupełnienie istniejących systemów wentylacji w niezależnie funkcjonujące oczyszczacze powietrza.

Czyste powietrze ma znaczenie dla zdrowia i samopoczucia każdego człowieka. Wpływa na komfort codziennego funkcjonowania, jak i na rozwój infekcji wirusowych czy chorób układu oddechowego. Niestety, samo wietrzenie nie zawsze daje dobry efekt, a w wielu przypadkach może… pogorszyć jakość powietrza w domu. Zamiast świeżego powietrza, wpuszczamy do pomieszczenia zanieczyszczenia. Rozwiązaniem tej sytuacji są oczyszczacze powietrza, które usuwają niebezpieczne dla zdrowia alergeny i niwelują nieprzyjemne zapachy.

Dbanie o jakość powietrza w domu, staje się koniecznością gdy któryś z domowników jest alergikiem. „Według prognoz EAACI i WHO w roku 2025 ponad 50% mieszkańców naszego kontynentu będzie cierpieć na przynajmniej jeden typ alergii.” – zauważa prof. Zbigniew Bartuzi, Prezes Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Nawet gdy domownicy nie zmagają się z takimi problemami, warto pamiętać, że oczyszczanie mieszkania z kurzu, pyłów i innych alergenów jest obok zbilansowanej diety i aktywności fizycznej ważnym elementem kompleksowego troszczenia się o zdrowie rodziny. Warto też dodać też takie przeciwdziałanie w dłuższej perspektywie czasu wpływa także na oszczędności w budżecie domowym, co niewątpliwie pozostaje ważnym czynnikiem dla każdego gospodarstwa domowego.  

Więcej na ten temat  w publikacji „Zdrowy Oddech”, która ukazała się 16 listopada 2016 r. wraz z dziennikiem „Rzeczpospolita” oraz na  www.dbajozdrowie.info