Dane z nici umieszczonych w tkankach mogą pomóc na bieżąco monitorować procesy zapalne, tempo gojenia się ran, czy nieprawidłowości przemiany materii. To niezwykłe nici – są wzbogacone w odpowiednie czujniki i mogą otworzyć drogę do nowej generacji urządzeń diagnostycznych. Wprowadzone pod skórę i przeprowadzone przez pewne tkanki mogą być wykorzystywane do wszechstronnego monitorowania stanu organizmu – pisze czasopismo „Microsystems & Nanoengineering”.
Naukowcy i inżynierowie pracujący pod kierunkiem badaczy z Tufts University opracowali sposób produkcji nici wyposażonych w elektronikę w nanoskali, umożliwiającą badania płynów ustrojowych i przekazywanie wyników tych pomiarów na zewnątrz. Takie nici można wszyć pod skórę pacjenta, można wbudować w opatrunki.Fakt, że nici mogą nie tylko przylegać do skóry, ale też przecinać szereg warstw tkanek ciała umożliwia im gromadzenie licznych danych i dzięki temu wszechstronne monitorowanie stanu organizmu.
Badania, prowadzone zarówno in vitro, jak i na szczurach pokazały, że nici mogą zbierać dane dotyczące wielu parametrów, na przykład pH, poziomu glukozy, czy temperatury i przekazywać je bezprzewodowo do komputera, czy smartfona. Takie badania pomagają na bieżąco monitorować na przykład procesy zapalne, tempo gojenia się ran, czy nieprawidłowości przemiany materii.
www.rmf24.pl