„Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością” – jest poradnik a w nim sytuacje „z życia wzięte”.

Nie głaskać psa przewodnika,  najpierw pytać – potem pomagać i nie bać się zwrócić bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością. Te i inne wskazówki savoir – vivre  można znaleźć w poradniku wydanym przez  Fundację Integracja  i Metro Warszawskie. Poradnik  rozdawali dzisiaj ( wtorek) podróżnym pracownicy Integracji. To publikacja, która przedstawia w rysunkowej formie różne sytuacje z udziałem osób niepełnosprawnych.

Jest rysunek, który przedstawia dwóch rozmawiających mężczyzn, jeden z nich siedzi na wózku inwalidzkim, rozmówcy są blisko siebie, co powoduje, że osobie niepełnosprawnej jest niewygodnie, musi „zadzierać” głowę do góry. Poradnik podpowiada, by nie stać nad głową osobie siedzącej na wózku i cofnąć się o pół kroku lub usiąść. Kolejna ilustracja radzi, by witając się z osobą niewidomą, dotknąć ją lekko w ramię i przedstawić się.W poradniku podkreślono też, by w różnych sytuacjach zwracać się bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością, a nie do osoby towarzyszącej. Publikacja uczy także, jak porozumieć się z osobą niesłyszącą oraz zwraca uwagę, by nie głaskać i nie rozpraszać psa przewodnika, ponieważ zwierzę pracuje. Poradnik przestrzega również przed wydawaniem pochopnych komentarzy i ocen.

Podczas briefingu na stacji metra „Dworzec Gdański” prezes Fundacji Integracja Piotr Pawłowski powiedział, że akcja jest odpowiedzią na wątpliwości wielu ludzi, którzy często nie wiedzą, jak się zachować.

– Do fundacji przesyłane są pytania o to, jak zareagować na widok osoby niewidomej na ulicy, czy można pomagać osobie poruszającej się na wózku, jak z nią rozmawiać, jak pomagać. To są sytuacje, które potrzebują doprecyzowania. Ilustracje pochodzące z poradnika będą wyświetlane na ekranach w wagonach metra i w galerii multimedialnej na stacji „Świętokrzyska”.

Integracja od ponad 20 lat działa na rzecz wyrównywania społecznych szans osób z niepełnosprawnościami, kształtowania świadomości obywatelskiej oraz integracji społecznej.