Rzuć cień podejrzenia na swoje jajniki

22 września ruszyła kampania „Diagnostyka jajnika” pod hasłem „Rzuć cień podejrzenia na swoje jajniki”. Jej celem jest przekonanie kobiet do regularnych badań ginekologicznych oraz sprawdzania swoich rodzinnych obciążeń nowotworowych.

Ma zwrócić uwagę na raka jajnika i zachęcić panie do dbania o swoje zdrowie. Wspomniany nowotwór jest jednym z najbardziej podstępnych: nie boli i nie daje wyraźnych objawów. A gdy się pojawią, są często mylone z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, takimi jak wzdęcia, nudności zaparcia, wodobrzusze.

Często kobiety trafiają do lekarza, kiedy występują już przerzuty. Genetyk onkolog Profesor Jan Lubiński podkreśla, że co 5. Polka chora na raka jajnika jest nosicielką zmutowanego genu BRCA 1. Dlatego kobiety, u których w rodzinie były przypadki raka jajnika lub piersi powinny wykonać badania genetyczne. Co roku zachorowuje na ten nowotwór 3, 5 tysiąca Polek, a 2, 5 tysiąca umiera.

Organizatorem kampanii jest fundacja Kwiat Kobiecości, która przekonuje, że bardzo ważne jest wzajemne mobilizowanie się kobiet oraz edukacja w zakresie objawów i wczesnego wykrywania choroby. Zachęca do rozmów z siostrą, mamą, babcią na temat nowotworów kobiecych występujących w rodzinie, a jeśli takie występują – do wykonania badania w kierunku mutacji w genie BRCA1 i BRCA2.