Rusza „Tramwaj zwany pożądaniem”

W maju ulicami polskich miast mają jeździć specjalne tramwaje, by edukować młodzież na temat HIV. W czasie weekendowych wieczorów pojawią się w dziewięciu miastach, na trasach obejmujących najbardziej popularne kluby nocne. To element akcji „Tramwaj zwany pożądaniem”.

Akcję – już po raz piaty – organizuje Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland.

„Chciałabym, aby nasza inicjatywa wpłynęła na zmianę nastawienia młodych do wykonywania testów w kierunku HIV. W społeczeństwie nadal jest zakorzenionych mnóstwo stereotypów na temat wirusa. Strach przed potencjalnie pozytywnym wynikiem testu jest często silniejszy od racjonalnych przesłanek, które jasno wskazują, że z dodatnim wynikiem testu przy odpowiedniej farmakoterapii można w pełni cieszyć się życiem” – tłumaczy Anna Rewekant Koordynator Narodowy ds. Zdrowia Reprodukcyjnego i AIDS.

Aktualnie prawie 60 proc. osób żyjących na świecie z HIV to ludzie poniżej trzydziestki, a co 10. seropozytywny Polak zakaził się przed dwudziestką.

„Przemyślana edukacja młodych w obszarze zakażeń HIV jest więc nieodzowna” – dodaje koordynator programu Pozytywnie Otwarci Paweł Mierzejewski.

Tramwaje zwane pożądaniem pojawią się w maju w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Bydgoszczy, Katowicach, Szczecinie, Białymstoku oraz Gdańsku dopiero w grudniu, w okolicach Światowego Dnia AIDS.

Jazdę umilać będą pasażerom DJ-e; w każdym z pojazdów będzie obecny zespół edukatorów, składający się ze studentów medycyny, którzy pełnić będą funkcję Konsultantów Bezpiecznych Zachowań Seksualnych. W każdym pojeździe usytuowane zostaną również stanowiska z materiałami edukacyjnymi, prezerwatywami oraz wskazówkami na temat najbliższych placówek, w których można wykonać test na HIV.

Pierwszy tramwaj pojawi się w piątek 6 maja w Warszawie. Harmonogram akcji oraz dodatkowe informacje na temat wydarzenia dostępne są na stronie

Według danych Państwowego Zakładu Higieny, do końca zeszłego roku w Polsce zdiagnozowano zakażenie HIV u 19 tys. 915 osób, odnotowano 3 tys. 328 zachorowań na AIDS; 1 tys. 328 osób zmarło. Szacunkowe dane epidemiologiczne jasno wskazują jednak, że skala problemu jest o wiele większa. Eksperci zgodnie twierdzą, że problem zakażenia dotyczy w rzeczywistości 36-45 tys. osób, spośród których przynajmniej połowa nie wie o swoim zakażeniu. Ponadto, jak wskazują, mamy do czynienia z ciągłym wzrostem liczby zakażeń na terenie naszego kraju. Do 2009 r. odnotowywano ich 600-800 rocznie, podczas gdy w 2015 r. było już ponad 1200 nowo wykrytych zakażeń.

Zdecydowaną większość stanowią zakażenia wśród ludzi młodych – 44 proc. dotyczy osób w wieku 20-29 lat, a 36 proc. – osób między 30 a 39 rokiem życia.

 

PAP