Rośnie liczba zakażonych HIV. „Widzimy 18-, 19-latków, którzy odbierają pozytywne wyniki testów”.

– Wciąż żyjemy w przekonaniu rodem z lat 90., że HIV to problem osób z marginesu. Tymczasem statystyki zakażeń rosną z roku na rok. Niestety połowa osób dowiaduje się o swoim zakażeniu dopiero po wielu latach, kiedy często ma już pełnoobjawowy AIDS – mówi dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak w rozmowie z WP abcZdrowie.

„Nawet połowa osób zakażonych dowiaduje się, że ma HIV, dopiero po wielu latach”.

1 grudnia obchodziliśmy Światowy Dzień AIDS. 40 lat temu wykryto pierwsze przypadki osób z HIV. Szacuje się, że teraz na całym świecie żyje 37,7 mln osób z HIV. Najbardziej dotkniętym obszarem jest Afryka, gdzie mieszka większość zakażonych, ale szybki wzrost widać również w Rosji czy na Białorusi.

Wydawałoby się, że dla krajów Unii Europejskiej problem HIV już stracił znaczenie, ponieważ od lat liczby zakażeń są albo stabilne, albo maleją. Niestety Polska ze swoim konserwatywnym podejściem do wychowania seksualnego nie należy do tego grona. W całym kraju mieszka ok. 26,5 tys. osób zakażonych HIV. Jednak zdaniem ekspertów liczba ta może odbiegać od rzeczywistości, ponieważ Polacy bardzo niechętnie poddają się testowaniu.

HIV można zakazić się podczas seksu, ale także np. przy transfuzji krwi czy transplantacji narządów. Wirusa można też „złapać” u kosmetyczki podczas wykonywania makijażu permanentnego, jeśli używa ona igieł, które zostały zanieczyszczone krwią osób zainfekowanych. Podobnie wygląda to u dentysty czy w gabinecie tatuażu. Wirus może być także przekazany z matki nosicielki na dziecko podczas porodu, a także poprzez karmienie piersią.

Dalsza część tekstu znajduje się w linku:

https://portal.abczdrowie.pl/rosnie-liczba-zakazonych-hiv-widzimy-18-19-latkow-ktorzy-odbieraja-pozytywne-wyniki-testow?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=fbwp&utm_term=post&utm_content=zdrowie&fbclid=IwAR2-A7HhI08gYzu6l-J7utXtTF3Ii1JLIv6Lwai6eoEc_izofbVF8duvR4E