Rodzić godnie – rusza cykl spotkań o prawach kobiet w ciąży

Zaczyna się Tydzień Godnego Porodu, celem jest zapoznanie kobiet z najważniejszymi zapisami standardów opieki okołoporodowej.

Fundacja Rodzić po Ludzku organizuje cykl spotkań, podczas których kobiety dowiedzą się, jakie prawa przysługują im w czasie ciąży, porodu i połogu. Spotkania będą się odbywały od 7 do 13 marca w prawie 100 miejscach w Polsce. Osiemdziesiąt przeszkolonych lokalnych aktywistek będzie szkoliło panie w ciąży, które też będą mogły wziąć udział w różnych warsztatach, m.in. chustonoszenia oraz dotyczących karmienia piersią. Zainteresowane uczestnictwem znajdą szczegółowe informacje o wydarzeniach na stronie internetowej Fundacji Rodzić po Ludzku: www.rodzicpoludzku.pl.

Spotkania odbędą się w ramach kampanii „Rodzę – Mam prawa”, która ma na celu m.in. uświadomienie kobietom, że zgodnie ze standardami rodząca może wybrać, kto będzie jej towarzyszył w szpitalu. Przygotowany przez nią plan porodu, czyli plan oczekiwań i potrzeb, powinien być omówiony z personelem medycznym i wzięty pod uwagę. Wskazane jest, aby położna i lekarz zachęcali kobietę do swobodnej aktywności i poruszania się. Ważne jest również, aby proponować jej różne metody łagodzenia bólu, wspierać ją emocjonalnie i traktować życzliwie. Po porodzie kobieta i dziecko mogą przez dwie godziny przytulać się do siebie w kontakcie „ciało do ciała”, a potem otrzymywać rzetelne rady dotyczące karmienia piersią. Położna środowiskowa powinna odwiedzić kobietę po porodzie w domu minimum cztery razy, wspierać ją i udzielać pomocnych wskazówek.

– Postanowiliśmy zrobić wielką akcję w ramach kampanii „Rodzę – Mam prawa”, żeby kobiety, poszerzając swoją świadomość, mogły lepiej egzekwować i domagać się praw zapisanych w standardach opieki okołoporodowej. To jest bardzo dobre prawo oparte na sprawdzonych procedurach i medycynie bazującej na dowodach naukowych -podkreśla Daria Omulecka z Fundacji Rodzić po Ludzku.  

 

PAP