Rak, który podstępnie atakuje – nowotwór trzustki.

Rak trzustki – to jeden z najtrudniejszych nowotworów do leczenia. Jest późno wykrywany, bo nie daje żadnych charakterystycznych objawów.

80 procent pacjentów trafia do lekarza, kiedy choroba jest bardzo zaawansowana i nie można jej leczyć operacyjne – mówił na konferencji prasowej onkolog profesor Piotr Wysocki.

Do czynników zwiększających ryzyko zachorowania na raka trzustki należy palenie papierosów, otyłość i nadużywanie alkoholu. Nie ma badań przesiewowych, które pozwoliłyby wcześnie rozpoznać tę chorobę.

Farmakolog doktor Leszek Borkowski prezes Fundacji Razem w Chorobie podkreśla, że w 18 krajach Unii Europejskiej, w tym w Słowenii i Słowacji jest refundowany nowy lek na raka trzustki. W Polsce pacjenci nie mają  do niego dostępu. Otrzymują go nieliczni w ramach badań lub darowizn.Według szacunków około 300 pacjentów  w naszym kraju potrzebuje takiej terapii. Rak trzustki stanowi w Polsce 2 procent wszystkich zachorowań na nowotwory. Co roku  wykrywa się około 3500 nowych przypadków tej choroby. 95 procent pacjentów umiera.

 

IAR