W Polsce jest zbyt dużo zachorowań i zgonów z powodu raka płuca – specjaliści alarmują, że pod tym względem jesteśmy w niechlubnej unijnej czołówce.
W Warszawie przedstawiono na konferencji prasowej raport „Obraz raka płuca w Polsce” i jest to czarny obraz. Okazuje się, że jest to obszar bardzo niedofinansowany.
Docent Maciej Niewada z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreślił, że rak płuca występuje często, cechuje go duża zapadalność i umieralność, a przeznacza się na tę chorobę niewielkie pieniądze. Zaznacza, że z tą chorobą wiąże się złe rokowanie i mimo postępów w leczeniu, mamy w naszym kraju mały odsetek tzw. pięcioletnich przeżyć.
Profesor Dariusz Kowalski z Centrum Onkologii w Warszawie podkreśla, że jest kilka elementów, które mają wpływ tę trudną sytuację. Potrzebna jest edukacja pacjentów, aby wcześnie zgłaszali się na badania, szybka diagnostyka i dostęp do nowoczesnego leczenia, takiego jak w krajach Unii.
Ewelina Szmytke ze Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca uważa, że polski pacjent jest zaniedbany ale i nieświadomy tego. Nie wie jaka diagnostyka i leczenie są dostępne w innych krajach.
Każdego roku w naszym kraju 22 tysiące osób dowiaduje się, że ma raka płuca i tyle chorych umiera na ten nowotwór.
IAR