prof. Jacek Grzybowski: Należy zwiększać świadomość istnienia amyloidozy

Rozmowa z Jackiem Grzybowskim, kierownikiem Oddziału Kardiomiopatii Narodowego Instytutu Kardiologii, na temat amyloidozy oraz dostępnych terapii w leczeniu tej choroby. 

 

 

  • Amyloidoza jest chorobą ogólnoustrojową, która bardzo często atakuje serce pacjentów. Polega na odkładaniu nieprawidłowego białka (amyloid) między komórkami, powodując pogrubienie ścian mięśnia sercowego, co może prowadzić do niewydolności serca z zachowaną frakcją wyrzutową.
  • Jest to choroba bardzo rzadka, Rozpoznano ją u ok. 50 pacjentów w Polsce, ale możliwe, że ta liczba jest dużo większa. Jej pierwszymi objawami są dolegliwości sercowe i ograniczenie możliwości wysiłku fizycznego.
  • Choroba jest bardzo uciążliwa dla pacjentów, dlatego zachodzi konieczność leczenia zarówno objawowego jak i przyczynowego.
  • W Europie zarejestrowany jest jeden lek na amyloidozę – tafamidis, który hamuje rozwój choroby na wczesnym etapie, utrudniając powstawanie cząsteczek amyloid. Terapia nie jest wciąż refundowana przez NFZ, dlatego pacjenci muszą liczyć na producentów leku.
  • Profesor Grzybowski podkreśla, że trzeba zwiększać świadomość istnienia amyloidozy również wśród lekarzy, którzy często nie mieli styczności z tą chorobą.

Źródło: medexpress.pl

Organizatorem kampanii jest Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz firma Pfizer.