Rusza 12. edycja konkursu na granty w obszarze edukacji i profilaktyki HIV/AIDS
Warszawa, 4 kwietnia 2022. Aż 30 tysięcy złotych – tyle wynosi w tym roku maksymalna kwota grantu w konkursie Pozytywnie Otwarci na realizację najlepszych projektów związanych z profilaktyką i edukacją w obszarze HIV/AIDS. Do udziału zaproszone są organizacje pozarządowe, samorządy oraz publiczne placówki ochrony zdrowia. 12. edycja konkursu rozpocznie się 4 kwietnia i potrwa do 30 czerwca. Organizatorem i jedynym sponsorem Pozytywnie Otwartych jest Gilead Sciences Poland.
Kapituła czeka na projekty w następujących kategoriach:
- Profilaktyka zakażeń HIV i/lub HCV prowadzona w przestrzeni miejskiej oraz podczas imprez masowych, wspierana komunikacją w Internecie ze szczególnym uwzględnieniem mediów społecznościowych.
- Działania na rzecz promocji testowania w kierunku zakażenia HIV i/lub HCV skierowane w szczególności do osób mieszkających poza dużymi aglomeracjami miejskimi oraz cudzoziemców z uwzględnieniem takich możliwości jak testy do samodzielnego wykonania czy korzystanie z PKD.
- Kierowane do osób z nowo wykrytym zakażeniem HIV działania edukacyjne zachęcające do szybkiego kontaktu z lekarzem chorób zakaźnych i niezwłocznego rozpoczęcia terapii ARV jako sposób na opanowanie rozwijającego się zakażenia oraz skuteczna forma profilaktyki.
- Edukacja osób seropozytywnych w zakresie korzystania z telemedycyny, zarówno w kontekście kontaktów z lekarzami chorób zakaźnych oraz lekarzami innych specjalności, jak i uzyskania wsparcia psychologicznego, prawnego itd.
- Wsparcie dla przebywających w Polsce cudzoziemców żyjących z HIV/AIDS i/lub HCV, a także poszukujących informacji na ten temat dostępnych w ich języku ojczystym.
„Od 2011 roku dzięki programowi Pozytywnie Otwarci zrealizowano blisko 120 projektów promujących wiedzę o HIV i profilaktykę zakażeń tym wirusem. Co roku konkurs przyciąga kluczowe NGO od dawna działające w tym obszarze, ale także organizacje, które dotąd nie specjalizowały się w tematyce HIV oraz samorządy. Dzięki temu realizowane projekty są różnorodne – od edukacji peer to peer przez kampanie w przestrzeni miejskiej i na koncertach po akcje w mediach społecznościowych. W tym roku wśród tematów konkursowych uwagę zwracają zadania polegające na wspieraniu cudzoziemców. To ważne, ponieważ jest ich wśród nas coraz więcej, a nie wszyscy mówią po polsku” – powiedział koordynator projektu Paweł Mierzejewski.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w październiku, zaś uroczyste wręczenie nagród podczas konferencji z okazji Światowego Dnia AIDS. Szczegółowe informacje na temat konkursu, w tym regulamin oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie http://pozytywnieotwarci.pl/ .
***
Celem programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu organizowany jest konkurs dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich jedenastu lat przeznaczyła ponad 2 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.
Dodatkowych informacji udziela:
Mariola Sarnowska
Biuro Organizacyjne Pozytywnie Otwarci
tel: +48 502 213 047