Portal – doradca do spraw HIV

Ruszył portal www.pozytywnezycie.eu – doradca ds. HIV i AIDS dostępny online dla wszystkich, którzy tego potrzebują. Znajdują się tu najważniejsze informacje o wirusie w trzech językach tj. polskim, ukraińskim i angielskim oraz telefony, maile i adresy stron www najaktywniejszych organizacji pozarządowych wspierających osoby żyjące z HIV na terenie Polski. Strona powstała w ramach projektu Akademia Pozytywnego Życia realizowanego przez Fundację Edukacji Społecznej ze środków z konkursu Pozytywnie Otwarci.

O tym, jak potrzebna jest wiedza udostępniona na nowym portalu świadczy m.in. rosnąca w Polsce liczba zakażeń HIV. Zgodnie z danymi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Instytutu Badawczego, w pierwszym półroczu roku 2022 liczba nowo zdiagnozowanych przypadków HIV wyniosła aż 880! Dla porównania: w pierwszym półroczu 2021 odnotowano ich 401.

Odpowiedzią na ten problem ma być m.in. strona www.pozytywnezycie.eu platforma edukacyjna, na której można znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące:

  • medycznych aspektów życia z wirusem,
  • zagadnień społeczno-psychologicznych związanych z HIV,
  • praktycznych wiadomości, np. HIV a inne zakażenia,
  • najnowszych doniesień dotyczących opieki i wsparcia, a także leczenia osób HIV+,
  • organizacji pozarządowych wspierających osoby seropozytywne i oferowanej przez nie pomocy (baza jest stale rozszerzana).

„Informacja o zakażeniu HIV budzi zazwyczaj wiele emocji. Pojawia się strach, niedowierzanie, wyparcie, ale też lęk o bliskich. Rodzą się pytania, których często nie ma komu zadać. Niektórzy, z obawy przed stygmatyzacją, boją się nawet rozmów z lekarzami. Nasza strona jest bezpieczną przestrzenią dla osób, które mogą czuć się zagubione w nowej dla siebie sytuacji. Odpowiadamy na ich pytania” – powiedziała dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, prezes Fundacji Edukacji Społecznej.

„W przypadku potwierdzonego wyniku dodatniego klienci Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych, których w Polsce jest 29, dostają od doradców wszystkie niezbędne informacje na temat życia z HIV oraz leczenia. Jednak nie każdy pozytywny wynik wydawany jest w takich warunkach. Nowy portal ma zastąpić doradcę osobom, które nie mają możliwości zrobić badania w PKD lub chciałyby pogłębić swoją wiedzę” – dodała Agnieszka Świderska, doradczyni ds. HIV/AIDS oraz współtwórczyni strony Akademii Pozytywnego Życia.

„Nasze życie w dużej mierze przeniosło się do internetu, więc tym bardziej cieszy powstanie portalu zawierającego rzetelne i praktyczne informacje na temat HIV w trzech językach, w tym ukraińskim. Jestem przekonany, że strona Fundacji Edukacji Społecznej stanie się miejscem, w którym pomoc znajdzie wiele osób potrzebujących” – podsumował Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

 

***

Konkurs Pozytywnie Otwarci

Celem programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu organizowany jest konkurs dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich jedenastu lat przeznaczyła ponad 2 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

Dodatkowych informacji udziela:

Mariola Sarnowska

Biuro Organizacyjne Pozytywnie Otwarci

Tel.: +48 502 213 047

biuro@pozytywnieotwarci.pl

pozytywnieotwarci.pl