Porozumienie ekspertów w sprawie e-papierosów

Jest pierwsze wspólne porozumienie ekspertów w sprawie e-papierosów. Oświadczenie wydało 13 najważniejszych organizacji zajmujących się ochroną zdrowia publicznego w Wielkiej Brytanii.

Eksperci uznali, że w świetle aktualnych badań ryzyko dla zdrowia stwarzane przez e-papierosy jest stosunkowo niewielkie. Wezwali środowiska medyczne i instytucje rządowe do uwzględnienia ich znaczącej roli w działaniach na rzecz redukowania szkodliwych następstw palenia tytoniu.

Podpisały się pod tym szanowane instytucje od lat walczące z uzależnieniem od tytoniu, takie jak Action on Smoking and Health, British Lung Foundation i Cancer Research UK.

Sygnatariuszem dokumentu jest również Association of Directors of Public Health i Public Health England, która jest autorem raportu opublikowanego w sierpniu br., z którego wynika, że e-papierosy są 95% mniej szkodliwe od ich tradycyjnych odpowiedników.  

Zdaniem ekspertów podpisanych pod wspólnym dokumentem, papierosy elektroniczne są najpopularniejszym i najbardziej efektywnym narzędziem walki z nałogiem tytoniowy. Z ich pomocy w rzucaniu nałogu korzysta ponad 10 razy więcej osób, niż z pomocy specjalistycznych poradni.

Autorzy publikacji widzą w papierosach elektronicznych nadzieję na poprawienie niechlubnych statystyk: palenie tytoniu jest obecnie jedną z najczęstszych przyczyn zgonów. Z powodu nałogu umiera 1 na 2 osoby.