Przybywa potencjalnych dawców szpiku w Polsce. Nasz krajowy rejestr pod względem liczby zgłoszonych osób jest trzeci w Europie i szósty na świecie. W zeszłym miesiącu zarejestrowany został milionowy potencjalny dawca. W Warszawie odbyła się konferencja zorganizowana przez fundację DKMS, która ponawia apele o rejestrację.
W Polsce co godzinę ktoś zapada na białaczkę, która jest najczęstszym nowotworem krwi, obok chłoniaka i szpiczaka. Schorzenia te stanowią około 5 i pół procenta wszystkich chorób nowotworowych. Jednym ze sposobów walki z nimi jest przeszczepienie szpiku. Podnosi to szansę na wyleczenie do 70 procent.
Dorota Wójtowicz-Wielgopolan z DKMS Polska mówi, że co piąty chory niestety nie znajduje dawcy szpiku dla siebie. Tłumaczy, że zdrowym osobom nigdy szpiku nie zabraknie bo każdy organizm produkuje go wystarczające ilości. Dodaje, że potencjalni dawcy są szczegółowo badani, muszą być zdrowi i spełniać określone warunki. Jeśli tych warunków nie spełniają są o tym informowani – zapewnia.
28 maja obchodzimy Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi.
IAR